VIDEO Sagan sa dral dopredu zo zadných pozícií: V šprintérskom úvode stál hneď na pódiu!

Peter Sagan (vpravo) skončil v úvodnej etape na treťom mieste
Peter Sagan (vpravo) skončil v úvodnej etape na treťom mieste

LONG BEACH - Peter Sagan finišoval na treťom mieste v úvodnej etape 13. ročníka cyklistických pretekov Amgen Okolo Kalifornie, ktoré sú zaradené do prestížneho seriálu WorldTour. V etape so štartom aj cieľom v Long Beach (134,5 km), ktorá sa jazdila po úplnej rovine, v šprintérskej koncovke dominoval Kolumbijčan Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) pred Austrálčanom Calebom Ewanom (Mitchelton-Scott) a Saganom (Bora-Hansgrohe).

Trojnásobný a úradujúci majster sveta Sagan sa v rýchlom závere dral dopredu zo zadných pozícií, ale popri Ewanovi už nemal dostatok miesta ani času dostať sa úplne na špicu. Na nemeckého "rýchlika" Marcela Kittela z tímu Kaťuša-Alpecin zostalo nepopulárne štvrté miesto.

Dvadsaťtriročný Gaviria vo svojej premiére v Kalifornii hneď zaznamenal etapový triumf, ktorý je zároveň tridsiatym víťazstvom tímu Quick-Step Floors v tomto kalendárnom roku. Do bodovacej súťaže si víťaz 1. etapy pripísal 15 bodov, tretí Sagan ich získal 9.

Peter Sagan je na tomto podujatí nesmierne populárny a vďaka svojim 16 etapovým víťazstvám dostal od domácich prezývku "Kráľ Kalifornie". V Kalifornii má na konte aj 5 triumfov v bodovacej súťaži. V roku 2015 sa Sagan tešil dokonca z víťazstva v celkovom poradí, keď o 3 sekundy predstihol Francúza Juliana Alaphilippa.

Na úvod 13. edície v Kalifornii cyklisti absolvovali 12 okruhov po 11 km v Long Beach neďaleko pobrežia Tichého oceána a väčšinu z nich strávilo v úniku duo Andrej Krasilnikov (Holowesko) a Tanner Putt (UnitedHealthcare). Putt vyhral obe šprintérske prémie cestou do cieľa 1. etapy. Bielorus a Američan vchádzali do posledného okruhu ešte pleci pri pleci, ale už len s náskokom 16 sekúnd pred pelotónom. Necelých 9 km pred cieľom bol ich pokus už minulosť, hoci Krasilnikov sa ešte chvíľu pokúšal o sólo. "Balík" sa spojil a všetko sa chystalo na očakávaný hromadný šprintérsky dojazd. Necelých 5 km pred cieľom sa vpredu sformovali jazdci tímu Kaťuša-Alpecin a po prvý raz sa tam objavili aj členoviía Bora-Hansgrohe s Petrom Saganom, jeho bratom Jurajom aj tretím Slovákom Michaelom Kolářom. Neskôr dorazila aj silná skupina Quick-Step Floors, ktorá pracovala pre Fernanda Gaviriu. Počínali si veľmi dobre. Kolumbijčan napokon svoj dlhý špurt dotiahol do víťazného konca, keď si udržal drobný náskok pred mocne finišujúcimi Calebom Ewanom a Petrom Saganom.

Výsledky - Amgen Okolo Kalifornie:

1. etapa (Long Beach - Long Beach, 134,5 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 3:02:23 h, 2. Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Marcel Kittel (Nem.) Kaťuša-Alpecin, 5. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, 6. Jasper Philipsen (Belg.) Hagens Berman Axeon - všetci rovnaký čas ako víťaz.


Tagy: Peter Sagan BORA – hansgrohe Amgen Tour of California

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA/AP/Ringo H.W. Chiu

DISKUSIA