Valverde bol nahnevaný na hráčov po prehre s Levante: Barcelona mala na dosah legendárny status

Sklamaní hráči BarcelonySklamaní hráči Barcelony Zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Saiz

MADRID - Ešte žiadny klub neprešiel ročníkom La Ligy bez prehry a nestane sa tak ani v sezóne 2017/2018. Hoci tomu futbalisti FC Barcelona boli veľmi blízko, ich rekordná séria bez prehry v najvyššej španielskej súťaži sa zastavila po 43 stretnutiach. V nedeľnom zápase predposledného 37. kola podľahli na pôde Levante 4:5 a utrpeli prvý neúspech v tomto ročníku. Katalánci si už v predstihu zabezpečili španielsky titul, resp. triumf v Copa del Rey.

Zverenci Ernesta Valverdeho nezvládli predposlednú prekážku na ceste za kompletným ligovým ročníkom bez prehry. Na pôde Levante sa odohral divoký duel, domáci viedli už 5:1, ale hostia zabojovali a takmer sa im podarilo vyrovnať. Na domácej strane sa hetrikom zaskvel Ghančan Emmanuel Boateng, za hostí si tri góly pripísal Philippe Coutinho z Brazílie.

Vo Valencii na Estadi Ciutat pred návštevou 22.384 divákov sa hral "bláznivý" zápas. Tréner hostí Ernesto Valverde nechal odpočívať najlepšieho strelca sezóny Lionela Messiho (34 gólov). Najväčšie problémy mal FCB ale v obrane. Zraneného stopéra Samuela Umtitiho nahradil Thomas Vermaelen a vedľa neho hral neskúsený Yerry Mina. Aj keď sa Vermaelen zranil a vystriedal ho po pol hodine Gerard Pique, problémy hostí v defenzíve pokračovali. Disponovaný Boateng do polhodiny strelil dva góly, a hoci Coutinho ešte do prestávky znížil, dva góly ďalšieho domáceho hrdinu Macedónca Enisa Bardhiho a jeden Boatenga znamenali pre Levante luxusné vedenie 5:1. A na nečakanej prehre favorita už nič nezmenili ani ďalšie dva góly Brazílčana, resp. premenená penalta Luisa Suareza.

"Som nahnevaný. Na ich prvé góly sme ešte odpovedali dobre, zlepšili sme hru. Ale zápas rozhodlo prvých desať minút druhého polčasu, keď trikrát udreli z protiútokov," citovala Valverdeho agentúra AP.

Na lavičku Levante zasadol tréner Paco Lopez v marci a odvtedy získal 25 z 30 možných bodov. Po zápase neskrýval radosť. "Dokázali sme, že nič nie je nemožné. Toto bolo celý týždeň naše motto. Pretože streliť päť gólov Barcelone je takmer nemožné. Dosiahli sme niečo historické. Vysvetlenie je rovnaké, ako počas uplynulých dva a pol mesiaca: tvrdá práca, viera v jeden druhého a presvedčenie, že toto mužstvo nemá limity," povedal Lopez, pod ktorého vedením tím z desiatich ligových zápasov osem vyhral a ťahá sériu piatich výhier.

"Samozrejme sme chceli skončiť sezónu bez prehry. No ani táto prehra nám nevezme úspechy, ktoré sme v tejto sezóne dosiahli. Hoci je to škoda. Vyhrali sme totiž double a mali sme neuveriteľnú ligovú sezónu, okrem tohto jediného zápasu," povedal Sergio Busquets.

Viac o téme: Lionel Messi FC Barcelona Ernesto Valverde