Veľa ospravedlneniek a omladený tím Slovenska: Reprezentačný kouč má jasné zámery

Slovenskí volejbalisti
Slovenskí volejbalisti

BRATISLAVA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti tento týždeň majú pred sebou vstup do Zlatej európskej ligy 2018, ktorá je pre zverencov Andreja Kravárika prvým vrcholom roka. V súťaži, ktorej formát prešiel viacerými úpravami, sa Slováci predstavia s omladeným výberom.

Národný tím SR odštartoval prípravu 1. mája v Púchove. Tento rok je bez viacerých opôr a s viacerými nováčikmi. Zo zdravotných a osobných dôvodov v kádri chýbajú nahrávači Juraj Zaťko a Daniel Končal, blokári Peter Ondrovič, Šimon Krajčovič a Marek Ludha, univerzáli Milan Bencz a Filip Gavenda aj smečiari Marcel Lux a Tomáš Halanda, pozvánku do reprezentácie odmietli libero Ľuboš Nemec aj univerzál Miloš Horník. Počas minulého týždňa si Slováci v Púchove trikrát zmerali sily s Čechmi, nevybojovali víťazstvo (0:3, 2:3, 0:3). Debut v seniorskej reprezentácii absolvovali nahrávač Martin Jančura, smečiar Jakub Ihnát, blokár Jakub Kováč aj univerzál Patrik Lamanec.

"Stretli sme sa v omladenom zložení. Hráči, ktorí neprišli, majú adekvátne dôvody. Museli sme pozvať hráčov mladšej generácie, no je to pre nich výzva ukázať sa v reprezentácii a aj na európskej scéne. Som tiež veľmi rád, že sú tu traja skúsení hráči - Emo Kohút, Matej Paták a Tomáš Kriško," povedal kormidelník Kravárik a na margo prípravných duelov proti Čechom pokračoval:

"Výsledky nenaznačujú nič dobré, no v tých troch zápasoch sme s omladeným družstvom dokázali konkurovať kvalitnému českému výberu; im chýbali len dvaja univerzáli. Boli sety, keď sme boli veľmi blízko k úspechu; minimálne v šiestich setoch sme v koncovke viedli a nezužitkovali sme to. Bola to dobrá previerka pred európskou ligou, kde nás čakajú veľmi ťažkí súperi."

Európska volejbalová konfederácia (CEV) v decembri predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien - Zlatú, resp. Striebornú európsku ligu (Golden European League a Silver European League). V mužskej Zlatej európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej striebornej osem. Skupinová fáza odštartuje v druhej polovici mája, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slováci v A-skupine nastúpia proti Belgičanom, Estóncom a Švédom. Slovákov na úvod čakajú dve domáce vystúpenia - v Poprade proti Estóncom (19. 5.) a Švédom (23. 5.). Nasledovať budú dva súboje s Belgičanmi (26. 5. v Aalste a 30. 5. v Bratislave) a na záver zápasy vo Švédsku (2. 6.) a Estónsku (6. 6.).

"Nie je jednoduché zapracovať do kolektívu osem nových hráčov. Niektorí už v reprezentácii boli, no na palubovku sa nedostali. Je dôležité, aby tí, ktorí doplnia našich troch skúsených hráčov - Kohúta, Kriška a Patáka - vydali zo seba maximum a pomohli k dobrému výsledku. Ak chceme v európskej lige spraviť dobré výsledky, musíme v každom zápase podať nadštandardný výkon," doplnil Andrej Kravárik.

Kapitánom slovenskej reprezentácie je skúsený 35-ročný blokár poľského GKS Katovice Emanuel Kohút. "Na európsku ligu sa veľmi teším. Myslím si, že pre náš tím je to schodnejšia cesta než Svetová liga, ktorá bola náročnejšia finančne i s ohľadom na cestovanie. Kvalita európskej ligy išla nahor. Máme veľa mladých hráčov, niektorí sa na medzinárodnej scéne objavili prvýkrát. Je to pre nich veľká príležitosť. Ukázali, že chcú reprezentovať a podať dobré výkony. Veľmi ma to teší a som rád, že s takými hráčmi môžem byť v tíme," skonštatoval dvojnásobný víťaz európskej ligy (2008, 2011) a pokračoval:

"Ambície ako športovci musíme mať čo najvyššie. Pôjdeme do zápasov s tým, že chceme vyhrať. V Poprade sa nám v ostatnom období darilo; verím, že to tak bude opäť. Budem rád, keď doma ponúkneme dobrý volejbal, aby sme sa mohli odpichnúť. Mladý tím by mohol dostať krídla, veriť sa a potom to bude dobre vyzerať."

Kohút sa tiež vrátil k minulotýždňovým prípravným súbojom. "Zápasy proti Čechom boli na to, aby ukázali naše chyby. Tréneri potrebovali zistiť, čo môžu očakávať od hráčov vtedy, keď pôjde do tuhého. Zápasy sa skončili v koncovkách; volejbal je zlý v tom, že ukáže výsledok 3:0, ale nie sety 26:24, 40:38 - to, mimochodom, predýchavam ešte teraz..." skonštatoval Kohút s úsmevom a dodal:

"Bolo to trochu smolné, na Čechov sme mali; myslím si, že minimálne dva zápasy sme mali vyhrať. Viedli sme v koncovkách, no mladý tím nedokázal stabilizovať výkon. Ukázalo nám to, na čo si máme dať pozor a na čom pracovať. Je dobré, že sme to videli teraz a nie proti Estóncom v Poprade. Mladíci v našom tíme vedia hrať volejbal, majú niečo za sebou, preto sú v národnom tíme. Podľa mňa je najdôležitejšie, že chcú reprezentovať a chcú sa ukázať."

Turnaj Final Four Zlatej európskej ligy s účasťou štyroch najlepších družstiev (víťazi skupín plus najlepší z druhých priečok) je na programe 13. - 14. júna v českých Karlových Varoch. Za postup do Final Four Slováci od národnej federácie SVF zinkasujú 15-tisíc eur, prémie tiež sú za 3. miesto (20-tisíc), 2. miesto (30-tisíc) aj celkový triumf (40-tisíc), informoval prezident SVF Martin Kraščenič. Domáce zápasy Slovákov odvysiela televízia DIGI Sport.

Širšia nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na Zlatú európsku ligu 2018:
Nahrávači: Filip Palgut (VK Jihostroj České Budějovice/ČR), Martin Jančura (VK Prievidza)
Smečiari: Matej Paták (Aluron Virtu Warta Zawiercie/Poľ.), Tomáš Kriško (VK Dukla Liberec/ČR), Július Firkaľ (SWD powervolleys Düren/Nem.), Jakub Ihnát (TJ Spartak Myjava)
Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Radoslav Prešinský (VK ČEZ Karlovarsko/ČR), Jakub Kováč (Taiwan Excellence Latina/Tal.), Ľuboš Macko (VK Mirad PU Prešov)
Univerzáli: Peter Mlynarčík (HYPO TIROL AlpenVolleys Haching/Nem.), Michal Petráš (VfB Friedrichshafen/Nem.), Patrik Lamanec (VK KDS Šport Košice)
Liberá: Martin Turis (AERO Odolena Voda/ČR), Marián Vitko (VK KDS Šport Košice)

Realizačný tím:
Tréner: Andrej Kravárik, asistenti trénera: Martin Pipa, Roman Kašša, tím manažér: Ján Uhlárik, kondičný tréner: Miroslav Vavák, fyzioterapeut: Tomasz Rusin, štatistik: Daniel Bruch

Zostávajúci program slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie v prvej časti sezóny 2018:

ZLATÁ EURÓPSKA LIGA 2018 (Slovensko v A-skupine):
sobota 19. mája: Slovensko - Estónsko (Poprad, 18.00)
streda 23. mája: Slovensko - Švédsko (Poprad, 18.00)
sobota 26. mája: Belgicko - Slovensko (Aalst, 20.30)
streda 30. mája: Slovensko - Belgicko (Bratislava, 20.00)
sobota 2. júna: Švédsko - Slovensko (Nyköping, 19.00)
streda 6. júna: Estónsko - Slovensko (Rakvere, 19.00)
----------------------------------------------------------------------------
13. - 14. júna: Final Four (Karlove Vary/ČR)


Tagy: Slovensko Zlatá európska liga 2018

Zdroj:
SITA
Foto:
svf.sk

DISKUSIA