VIDEO Kráľovskú etapu ovládol špecialista Froome, Yates si upevnil pozíciu lídra

Christopher Froome
Christopher Froome

MONTE ZOCOLAN – Víťazom kráľovskej 14. etapy cyklistických pretekov Giro d'Italia sa na legendárnom kopci Monte Zoncolan stal Brit Christopher Froome z tímu Sky. Na druhom mieste skončil líder priebežného poradia a ďalší Brit Simon Yates (Mitchelton-Scott), tretie miesto ukoristil Talian Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida).

V sobotu bola na programe 186 km dlhá etapa zo San Vito al Tagliamento na obávaný Monte Zoncolan. Do nej už nenastúpil Belgičan Tim Wellens z tímu Lotto, víťaz jednej etapy. Pelotón čakali náročné stúpania a v závere ikonický Zoncolan, ktorý mnohí označujú za najťažšie stúpanie na Grand Tour.

Záverečné stúpanie malo 10 km s priemerným sklonom 12 percent, v maxime ale aj 22 percent. Na poslednom kilometri prešli jazdci tiež troma tunelmi. Prvýkrát sa na Zoncolane išlo v roku 2003 a vyhral ho Gilberto Simoni, ktorý na ňom triumf zopakoval aj v roku 2007. V roku 2010 ho opanoval Ivan Basso a v roku 2011 Igor Anton. Naposledy sa išiel v roku 2014, keď sa zrodil triumf Michaela Rogersa.

V úniku dňa bola sedmička jazdcov, z ktorých bol vrchárom len Talian Valerio Conti z tímu UAE Emirates. Jej náskok osciloval pod 5 minút. V pelotóne spôsobil miernu nervozitu aj dážď asi 90 km pred cieľom. Neskôr z úniku zostala pätica, resp. dvojica a aj Contiho nádej sa skončila asi 7 km pred cieľom.

Asi 4,3 km pred cieľom nastúpil Froome, Yates bol vzhľadom na jeho náskok v celkovom poradí pokojný. Strácať začal obhajca Holanďan Tom Dumoulin zo Sunwebu, ktorý má ale k dobru utorňajšiu časovku. Yates však následne pridal "pod kotol", doťahoval sa v dramatickom súboji na krajana, ale napokon mu Froome odolal a zdolal ho o 6 sekúnd. Výborne napokon straty eliminoval Dumoulin, ktorý na víťaza z piateho miesta stratil len 36 sekúnd. Aj po zisku bonusových sekúnd tak zostáva boj o tohtoročný triumf otvorený.

14. etapa (San Vito Al Tagliamento - Monte Zoncolan, 186 km): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 5:25:31 h, 2. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +6 s, 3. Domenico Pozzovivo (Tal.) Bahrain-Merida +23, 4. Miguel Ángel López (Kol.) Astana +25, 5. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +37, 6. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ +42

Poradie po 14. etape: 1. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 61:19:51 h, 2. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +1:24 min, 3. Domenico Pozzovivo (Tal.) Bahrain-Merida +1:37, 4. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ +1:46, 5. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +3:10, 6. Miguel Ángel López (Kol.) Astana +3:42


Tagy: Christopher Froome Giro d'Italia Simon Yates

Zdroj:
TASR
Foto:
Twitter Giro d'Italia; Video: Youtube inCycle

DISKUSIA