Kodaň zaplavila nespútaná severská radosť: Švédi po nájazdovom trileri obhájili titul!

Hokejisti Švédska si vybojovali zlaté medaily na majstrovstvách sveta v Dánsku.Hokejisti Švédska si vybojovali zlaté medaily na majstrovstvách sveta v Dánsku. Zdroj: TASR/AP/Peter David Josek

KODAŇ - Hokejisti Švédska si vybojovali zlaté medaily na majstrovstvách sveta v Dánsku. V nedeľňajšom finále zdolali prekvapenie turnaja Švajčiarsko 3:2 až po predĺžení a nájazdoch a obhájili vlaňajší titul. Pre "tre kronor" je to celkovo jedenáste zlato z MS, na konte majú aj 19 strieborných medailí a 17 bronzových.

Švédi prešli turnajom bez jedinej prehry, pričom o body ich dokázali pripraviť iba Slovensko, keďže ho zdolali až po predĺžení tesne 4:3 a vo finále Švajčiari.

"Helvétom" sa napriek záverečnej prehre turnaj vydaril. Z kodanskej A-skupiny postúpili ako štvrtí na úkor Slovenska a v nadstavbe dokázali vyradiť silných Fínov i Kanadu. Získali prvú medailu od roku 2013, keď v Štokholme taktiež prehrali vo finále so Švédskom (1:5). Predtým sa netešili z cenného kovu dlhých 60 rokov. Dokopy majú na konte tri striebra a osem bronzov.

V nedeľňajšom finále dvakrát viedli 1:0 i 2:1, ale Švédi dokázali vždy odpovedať. V tretej tretine mali navrch severania, no výborného Genoniho neprekonali a tak duel pokračoval až do predĺženia. O triumfe Švédska nakoniec rozhodol až v nájazdoch Filip Forsberg. Slovensko obsadilo na MS v Dánsku konečné 9. miesto, keď nazbieralo jedenásť bodov a nepostúpilo z A-skupiny.

finále (Kodaň):
Švédsko - Švajčiarsko 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 18. Nyquist (Ekholm), 35. Zibanejad (Ekman-Larsson), rozh. nájazd: Forsberg - 17. Niederreiter (Josi, Fiala), 24. Meier (Corvi, Josi). Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Gouin (Kan.) - Lazarev (Rus.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 12.490 divákov (vypredané).

zostavy:
Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Lindholm, J. Klingberg, Ekholm, Wikstrand - Jänmark, Zibanejad, Rakell - Hörnqvist, Backlund, Nyqvist - Arvidsson, Kempe, Forsberg - Pääjärvi, De La Rose, J. Larsson - Everberg

Švajčiarsko: Genoni - Josi, Diaz, Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick - Rod, Schäppi, Scherwey - Fiala, Corvi, Niederreiter - Meier, Vermin, Andrighetto - Hofmann, Haas, Moser