VIDEO Peter Sagan toto v Kalifornii ešte nikdy nezažil: Je to škoda!

Peter Sagan (v pozadí) sa v Kalifornii etapového triumfu nedočkal ani v záverečnej etapePeter Sagan (v pozadí) sa v Kalifornii etapového triumfu nedočkal ani v záverečnej etape Zdroj: steephill.tv/aso

SACRAMENTO - Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-hansgrohe obsadil štvrté miesto v záverečnej 7. etape pretekov Okolo Kalifornie. V šprintérskej koncovke v Sacramente si po etapový triumf došpurtoval Kolumbijčan Fernando Gaviria (Quick-Step). Celkovým víťazom sa stal jeho krajan Egan Bernal z tímu Sky. Sagan pri svojej deviatej účasti na podujatí zostal prvýkrát bez etapového víťazstva.

Gaviria sa na cieľovej páske o pár centimetrov presadil pred Nemcom Maximilianom Walscheidom (Sunweb), tretí finišoval Austrálčan Caleb Ewan (Mitchelton-Scott). Kolumbijčan tak skompletizoval víťazný hetrik, v Kalifornii dominoval aj v úvodnej a piatej etape. "Bolo to skutočne tesné," priznal Gaviria po pretekoch. "Keď som preťal cieľovú pásku, myslel som si, že som skončil druhý. No potom prišli ku mne viacerí ľudia a povedali mi, že som vyhral. Som naozaj šťastný. Tím pracoval celý týždeň na jednotku, vždy sme boli pokope v šprinte, zakaždým mi kolegovia vytvorili výbornú pozíciu do šprintu. S celým týždňom som veľmi spokojný," uviedol na tlačovej konferencii.

Rekordér v počte etapových triumfov na tomto podujatí Peter Sagan skončil tesne mimo pódiového umiestnenia, okrem sobotňajšej štvrtej priečky vybojoval ešte dve tretie a ďalšie štvrté miesto. V bodovacej súťaži skončil s 32 bodmi rovnako štvrtý, ovládol ju so 45 bodmi Gaviria. "Milujem súťažiť v Kalifornii a je škoda, že som tu prvýkrát nevyhral ani jednu etapu. Ďakujem mojim kolegom, ktorí ma celý čas skvele podporovali. Preto by som veľmi rád pre nich vyhral etapu a takisto aj pre fanúšikov. Ale taká je cyklistika, nemôžete vždy zvíťaziť. Teraz sa zameriam na ďalší tréning a preteky Okolo Švajčiarska," povedal Sagan pre webový portál svojho tímu.

Peter Sagan (v strede) Galéria fotiek (2) Zdroj: facebook - Amgen Tour of California

"Podujatie sme zakončili Petrovým štvrtým miestom. Záverečnú etapu sme chceli vyhrať, ale Gaviria sa ukázal byť silnejší," poznamenal Patxi Vila, športový riaditeľ Bora-hansgrohe. "Z hľadiska výkonnosti môžeme byť spokojní ohľadom Petra Sagana, Rafala Majku a aj celej zostavy. Po klasikárskej jari začal Peter trénovať trochu neskôr, ale sme na správnej ceste, aby sa dostal na vrchol, keď to bude potrebné. Celý tím ukázal veľkú súdržnosť a počas celého týždňa tvrdo pracoval."

V celkovom poradí sa už na čele pretekov nič nezmenilo. Bernal si v záverečnej etape postrážil prvenstvo, na druhého Američana Tejaya Van Garderena (BMC Racing) si udržal náskok 1 minúty a 25 sekúnd. Celkovú tretiu priečku obsadil ďalší Kolumbijčan Daniel Felipe Martinez Poveda (+2:14). "Som taký šťastný, je to moje premiérové celkové prvenstvo na úrovni WorldTour. Dnes som sa cítil vynikajúco, tím opäť odviedol fantastickú prácu," citoval portál cyclingnews.com Bernala, ktorý v Kalifornii slávil dva etapové vavríny.

Z ďalších Slovákov bol Michael Kolář v 7. etape na čele hlavného balíka a skončil napokon pätnásty, Juraj Sagan finišoval s mankom 16 sekúnd na 83. priečke. V konečnej klasifikácii patrila Petrovi Saganovi 58. pozícia so stratou 37:58 minúty na Bernala, J. Sagan skončil 110. a Kolář 112.

Viac o téme: Peter Sagan Bora-hansgrohe Okolo Kalifornie 2018