Poklona hviezde, ktorá raz bude legendou: Je to pán hokejista!

Filip Forsberg
Filip Forsberg

KODAŇ - Švédsko má 11. titul majstra sveta v hokeji, Švajčiarsko si na svoj prvý musí ešte počkať. V dramatickom kodanskom finále síce v prospech Švédov (3:2 sn) rozhodli len centimetre či dávka šťastia v rozhodujúcich nájazdoch, ale napokon to stačilo na obhajobu titulu spred roka z Kolína nad Rýnom. Švédi naposledy predtým získali titul majstra sveta dvakrát bez prerušenia ešte začiatkom 90. rokov minulého storočia (1991, 1992).

Hokejové majstrovstvá sveta v Dánsku sa sfarbili do žlto-modra. Platilo to nielen o prevahe švédskych farieb na tribúnach, ale najmä na ľadovej ploche. Švédi počas MS 2018 ani raz neprehrali, vyhrali všetkých 10 zápasov a naplno nezabodovali len dvakrát - v základnej A-skupine proti Slovákom (víťazstvo 4:3 po predĺžení) a vo finále so Švajčiarmi (3:2 po samostatných nájazdoch). "Neporazenosť" si na svetovom fóre držia už 17 zápasov.

"Som nevýslovne šťastný. Dokonca som sa prichytil pri tom, že mám slzy v očiach," uviedol 49-ročný Rikard Grönborg a ďalej pokračoval: "Neprehrali sme na tomto šampionáte ani jeden zápas, ale to nie je všetko. V sumáre ostatných dvoch svetových šampionátov, zimných olympijských hier a Svetového pohára švédsky tím našiel premožiteľa v riadnom hracom čase po 60 minútach iba jediný raz. To je fakt, ktorý hovorí za všetko, že titul je správnych rukách."

"Chceli sme vo finále rozhodnúť už v riadnom hracom čase, ale ak máte proti sebe zdatného súpera, nie je to také jednoduché. Švajčiari všetkých svojich súperov na šampionáte donútili hrať na hranici možností, my sme neboli výnimka," vyhlásil strelec "zlatého" švédskeho gólu v nájazde Filip Forsberg.

Švédi začínali šampionát so 16 hráčmi z NHL a počas MS sa ich počet vyšplhal až na 20. Najmä trio z Nashvillu - útočníci Filip Forsberg, Viktor Arvidsson a obranca Mattias Ekholm prinieslo priamo z play-off NHL ešte vyššiu kvalitu a nasadenie, ktoré sa prejavili v rozhodujúcich momentoch. "Prišli sme si sem po zlaté medaily a svoj cieľ sme aj splnili. Som šťastný, že sa to podarilo najmä Filipovi Forsbergovi, lebo to je pán hokejista," uviedol Viktor Arvidsson pre švédske médiá.

Ešte jeden faktor úspechu vyzdvihol iný švédsky útočník Mattias Janmark - skvelých fanúšikov. "Do Dánska to nemali ďaleko a prišlo ich veľmi veľa. Vďaka nim sme sa cítili ako doma. Sme dvakrát po sebe majstrami sveta a to je paráda. Myslím si, že tento úspech bude oslavovať celá krajina." uviedol útočník Dallasu Janmark.


Tagy: Švédsko Filip Forsberg Mattias Janmark Viktor Arvidsson MS v hokeji 2018

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
TASR/AP/Petr David Josek

DISKUSIA