FOTO+VIDEO Legendárny Golonka opäť v centre pozornosti: Nečakaný krok pre fanúšikov!

Jozef Golonka
Jozef Golonka

BRATISLAVA - Legendárny hokejista a neskôr tréner Jozef Golonka venoval do zbierok Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM) obe svoje olympijské medaily - striebornú zo ZOH 1968 vo francúzskom Grenobli a bronzovú zo ZOH 1964 z rakúskeho Innsbrucku.

Zároveň tam pridal aj diplomy, ktoré sa k nim viažu. Cenné artefakty prevzali prezident SOV Anton Siekel a riaditeľka SOV Zdenka Letenayová v rámci Medzinárodného odborného kolokvia s témou "Šport a olympijské hnutie v múzejnej dokumentácii" v bratislavskom hoteli NH Gate One. Informuje o tom špecializovaný portál olympic.sk.

"Myslím si, že to bolo veľmi milé. Keď ma oslovili, či som ochotný dať medaily a diplomy do múzea, neváhal som ani chvíľu. Medaily nepatria len mne, ale aj mojim fanúšikom. A preto majú právo vidieť ich aj oni. V múzeu sú prospešnejšie ako u mňa doma a verím, že naše olympijské a športové múzeum bude mať onedlho vlastné výstavné priestory, aké si zaslúži a aké sú bežné v zahraničí," uviedol Jozef Golonka pred približne 60 účastníkmi kolokvia a pozvanými zástupcami médií.

Olympijské medaily patria medzi najcennejšie zbierkové predmety olympijských a športových múzeí na celom svete. Pokiaľ ide o zbierky SOV - SOŠM, Golonkova bronzová z Innsbrucku 1964 v nich nie je prvá. Už dávnejšie múzeum získalo innsbrucké medaily jeho dvoch medzičasom zosnulých dávnych spoluhráčov Františka Gregora a českého rodáka Jaroslava Waltera, ktorý sa pred viac než polstoročím natrvalo usadil na Slovensku.

Toto video nie je vo vašej krajine dostupné.


Tagy: Jozef Golonka

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Pavol Zachar; Video: TASR - Pavol Zachar

DISKUSIA