Ruské architektonické skvosty svetového šampionátu: Tu sa budú hrať Majstrovstvá sveta 2018

Volgograd Arena
Volgograd Arena Zdroj: goal.com

MOSKVA - Prípravy na blížiaci sa svetový šampionát v Rusku sú v plnom prúde. Podľa FIFA pôjde o jeden z najlepšie zorganizovaných a najdrahších turnajov v histórii futbalových Majstrovstiev sveta. Rusi museli tomuto svetovému sviatku futbalu prispôsobiť kompletnú infraštruktúru a prejsť veľkou transformáciou - vrátane modernizácie pôvodných a zároveň vybudovania nových štadiónov.

Mnohé z nich využívajú najväčšie ruské kluby ako CSKA Moskva, či Dynamo Moskva. Treba však spomenúť aj známy štadión Lužniki v Moskve. Poďme si predstaviť nádherné štadióny, na ktoré sa futbaloví fanúšikovia z celého sveta môžu v Rusku tešiť. Rusi v nejednom prípade ukázali svoje staviteľské umenie.

Informácie o štadiónoch v Galéria fotiek (16) Zdroj: stadiumdb.com

Štadión Lužniki

Mesto: Moskva
Kapacita: 81 000 miest 
 
Ide o najväčší štadión svetového šampionátu, ktorý je veľkou pýchou ruského futbalu. Bude sa na ňom hrať samotné finále, podobne ako to bolo v roku 2008, keď sa tu vo finále prestížnej Ligy majstrov stretli anglickí giganti - Manchester United a Chelsea. Štadión bol sčasti zdemolovaný a prestavaný v roku 2013. ´Luzhniki´ patrí medzi najmodernejšie štadióny na svete.
 
Luzhniki Stadium
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Štadión Spartak

Mesto: Moskva 
Kapacita: 45 360 miest
 
Štadión bežne známy ako Otkritie Arena je domovom ruského tímu Spartak Moskva a bol otvorený v roku 2014. Hrali sa na ňom aj zápasy Konfederačného pohára v roku 2017. 
 
Spartak Stadium
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Kazaň Aréna

Mesto: Kazaň
Kapatica: 45 379 miest
 
Futbalový tím Rubin Kazaň sa do tohto nového moderného stánku presťahoval v roku 2013. Aréna je vybavená obrovskými obrazovkami a rovnako aj na tomto štadióne sa hral Pohár Konfederácií.
 
Kazan Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Samara Aréna

Mesto: Samara
Kapacita: 45 568 miest
 
Samara Aréna, pre niektorých známa aj ako Cosmos Aréna, bude novým domovom tímu FC Krídla Sovietov, ktorý momentálne hrá na štadióne v Metallurgu. Tento moderný stánok má byť veľkým lákadlom turistov v Samare, ktorá je známa vesmírnym a vedeckým výskumom.
 
Samara Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Mordovija Aréna

Mesto: Saransk
Kapacita: 44 442 miest
 
Mordovija je republika s vyše 800-tisíc obyvateľmi, s hlavným mestom Saransk, ktoré je vzdialené približne 500 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, ale patrí pod Ruskú Federáciu. Štadión je stále vo fáze dokončovania a v budúcnosti ho bude využívať lokálny klub FK Mordovija.
 
Mordovia Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Rostov Aréna

Mesto: Rostov
Kapacita: 45 000 miest
 
Rostovská aréna bude veľkou súčasťou novodobého rozvoja mesta Rostov, ktoré je známe mnohými bankovými inštitúciami. Po svetovom šampionáte bude táto vybudovaná aréna slúžiť miestnemu klubu FC Rostov. Rostov nikdy nevyhral ligový titul a najbližšie bol tomu v sezóne 2015 - 2016, keď ukončil sezónu len dva body za v tom čase majstrovskou CSKA Moskvou.
 
Rostov Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Štadión Fisht

Mesto: Soči
Kapacita: 47 659 miest
 
Štadión Fisht je jedným z najväčších projektov Ruska v rámci Majstrovstiev sveta. Pôvodne bol vybudovaný pre potreby Olympijských hier v roku 2014, ale odvtedy sa prestaval pre potreby futbalového šampionátu podľa najvyšších kritérií FIFA. V tomto prípade dokázali Rusi bez problémov prestavať zimnú športovú arénu na otvorený futbalový stánok.
 
Fisht Stadium
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Ekaterinburg Aréna

Mesto: Yekaterinburg
Kapacita: 35 696 miest
 
Jeden z najnáročnejších projektov ruských staviteľov pre potreby svetového šampionátu, niekedy známy ako Central Stadium, bol prerobený a zmodernizovaný pre požiadavky Majstrovstiev sveta. Po šampionáte sa jeho kapacita zníži z 35-tisíc fanúšikov na rovných 25-tisíc. Pre rozšírenie kapacity štadióna bola využitá špeciálna dostavba vysunutej tribúny, ktorú niektorí odborníci a dokonca aj futbaloví fanúšikovia ostro kritizovali, hlavne z hľadiska bezpečnosti.
 
Ekaterinburg Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
Ekaterinburg Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: twitter.com
Ekaterinburg Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: twitter.com
 

Volgograd Arena

Mesto: Volgograd
Kapacita: 45 568 miest
 
Jeden z novopostavených štadiónov bude po šampionáte slúžiť tímu FC Rotor Volgograd. Tento nádherný stánok bol postavený na mieste starého Rotor Central Stadium, ktorý bol zdemolovaný v roku 2014. Aj vzhľadom na svoju jedinečnú dizajnovú krásu nebude využitý pre žiadny z vyraďovacích zápasov šampionátu, ale to najmä kvôli polohe, keďže sa nachádza tisíc kilometrov od Moskvy.
 
Volgograd Arena
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Štadión Nižnij Novgorod

Mesto: Nižnij Novgorod
Kapacita: 44 899 miest
 
Novovybudovaná moderná aréna stojí pri rieke Volga a jej prítoku Oka, neďaleko krásnej katedrály Alexandera Nevského. Po turnaji tu bude hrať miestny klub FC Olimpiyets Nizhny Novgorod.
 
Nizhny Novgorod Stadium
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Štadión Kaliningrad

Mesto: Kaliningrad
Kapatica: 35 212 miest
 
Tento novovybudovaný štadión môže privítať 35-tisíc fanúšikov, ale po svetovom šampionáte zníži svoju kapacitu na 25-tisíc miest. V ďalšej sezóne ho bude využívať tím FC Baltika Kaliningrad, ktorý hrá druhú ruskú ligovú súťaž.
 
Kaliningrad Stadium
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 

Štadión Saint Petersburg

Mesto: Petrohrad
Kapacita: 68 134 miest
 
Nový moderný stánok v Petrohrade má byť ďalším dominantným symbolom tohto krásneho historického mesta, ktorý spĺňa najvyššie požiadavky pre potreby svetového šampionátu v Rusku. Ide o najdrahší štadión v rámci Majstrovstiev sveta 2018 v Rusku.
 
Saint Petersburg Stadium
Galéria fotiek (16) Zdroj: goal.com
 
Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16
Viac o téme: FIFA #ms2018rusko
  • Autor: © Zoznam/Marek Cocher
  • FOTO: goal.com; VIDEO: youtube.com
  • Zdroj: športky

Súvisiace články