Mrazivé slová českého kouča Magnitogorsku: Pred istou smrťou ho zachránil vyplnený sľub!

Jozef Jandač
Jozef Jandač

BRATISLAVA - Český hokejový tréner Jozef Jandač (49) po odchode od reprezentačného kormidla zamieril na lavičku ruského klubu KHL Metallurg Magnitogorsk, kde sa už stihol aj predstaviť domácemu publiku. Jandač sa rozhovoril pre oficiálny web KHL a v rozhovore odhalil aj zaujímavé fakty z minulosti, z ktorých s odstupom času človeka poriadne zamrazí.

Pre Jandača je pôsobenie v Metallurgu prvou zastávkou v KHL i keď kontaktov s ruským hokejom mal podľa jeho vlastných slov už hromadu. "V Magnitogorsku som bol prvýkrát pred 10 rokmi. Vtedy viedol reprezentáciu Vladimír Růžička a ja som vtedy na jeho žiadosť navštívil klub, kde hrali Rolínek, Kudrna, Pilař i Jan Marek. Bol to taký ostrov českého hokeja v Rusku," zaspomínal si bývalý reprezentačný kouč Česka na prvé skúsenosti so svojim aktuálnym klubom. Už v tom čase Jandač údajne dostal zdvorilostnú ponuku na vedenie Magnitogorsku, ale nakoniec dal Metallurg prednosť kanadskému trénerovi Paulovi Mauriceovi.

"V roku 2010 som už bol dohodnutý s Budivelnik Kyjev. Klub ale na poslednú chvíľu zrušil svoju účasť v KHL," pokračoval Jandač o svojich kontaktoch s hokejom na východe sveta. Namiesto toho zobral angažmán v Pardubiciach a po sezóne prisľúbil miesto na lavičke pražskej Sparty. 

Mrazivé sú spomienky českého kouča na leto v roku 2011. "Zrazu mi volal Vladimír Vůjtek, že v Jaroslavli hľadajú nového trénera a odporúčajú ma. Úprimne, zmluva so Spartou ešte nebola podpísaná a v Lokomotive to pre mňa mohlo byť veľmi zaujímavé. Lenže ja už som dal slovo Sparte a tá na mňa spoliehala," prezrádza Jandač okolnosti, ktoré ho mohli stáť život.

Lokomotiv sa napokon dohodol s víťazom Stanleyho pohára z roku 1989 Bradom McCrimmonom, ktorý už bohužiaľ nie je medzi živými. Siedmy september bol preňho aj ďalších 43 osôb posledným v živote, keď po tragickom leteckom nešťastí v Jaroslavli zahynuli na palube klubového lietadla. Okrem slovenskej legendy Pavla Demitru na palube zomrelo aj české trio Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. 

Splnený sľub a odolanie lukratívnej ponuke z KHL tak bolo pre českého kormidelníka záchranou vlastného života. "Asi mi to zachránilo život. Inak by som s tímom zrejme zahynul tiež," povzdychol si Jandač. 


Tagy: Metallurg Magnitogorsk Jozef Jandač

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka KHL
Zdroj:
športky
Foto:
metallurg.ru

DISKUSIA