Slovenky sa Bieloruskám nerevanšovali za Poprad, volejbalistky prehrali aj v Minsku

Romana Hudecová útočí počas súboja v BieloruskuRomana Hudecová útočí počas súboja v Bielorusku Zdroj: cev.lu

MINSK - Slovenské volejbalové reprezentantky neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení v Zlatej európskej lige 2018, po sobotňajšej popradskej tesnej prehre 2:3 s Bieloruskami podľahli týmto súperkám v Minsku 0:3 (-23, -19, -20) v zápase stredajšieho 2. kola základnej C-skupiny. Bielorusky sa v prostrednej časti každého zo setov bodovo vzdialili a dokráčali k úspechu, napriek tomu, že Slovenky v prvom i treťom dejstve pred koncovkou zmazali manko. Slovenky naďalej majú v tabuľke "céčka" jeden bod a patrí im 3. miesto, Bielorusky s dvoma výhrami a 5 bodmi sú na 2. pozícii. Taliansky nový tréner Sloveniek Marco Fenoglio naďalej čaká na premiérový úspech na tejto lavičke v súťažnom stretnutí.

Inými súperkami Sloveniek v C-skupine sú Češky a Španielky, v stredu v pražskom vzájomnom stretnutí hostiteľky uspeli jednoznačne 3:0 a nadviazali na sobotňajšiu výhru 3:0 z Guadalajary. Češky sú líderky poradia, Španielky na chvoste. Z pohľadu slovenského družstva nasledujú dva súboje proti Češkám (26. 5. v Prahe a 30. 5. v Bratislave) a na záver dve merania síl so Španielkami (2. 6. vo Valladolide a 6. 6. v Leviciach).

Európska volejbalová konfederácia (CEV) predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien v decembri. V ženskej Zlatej európskej lige účinkuje dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej Striebornej európskej lige osem. Na turnaj Final Four Zlatej európskej ligy do maďarskej Budapešti (14. - 15. júna) preniknú víťazi skupín a v závislosti od účinkovania hostiteľa (Maďarsko) v základnej skupine prípadne tiež najlepší tím z druhých priečok.

Domáce Bielorusky do duelu vstúpili lepšie, v úvode viedli 3:0. Slovenky, ktoré nastúpili so smečiarkou Salanciovou na poste univerzálky, zmazali manko (3:3), no Bielorusky opäť odskočili (6:3) a neskôr viedli 11:8. Slovenské reprezentantky ďalšou trojbodovou šnúrou vyrovnali na 11:11, hostiteľky odpovedali rovnako a opäť mali náskok (14:11). Pred záverom Bielorusky viedli 19:14 aj 21:17, no Fenogliove zverenky vzápätí vývoj otočili šiestimi bodmi v sérii - pri Radosovej servise dobre hrali v poli aj pri sieti a viedli 23:21. V nasledujúcich chvíľach Bielorusky viackrát čarovali v poli, čo im pomohlo vyrovnať na 23:23 a keď vzápätí dostali setbalovú príležitosť, nezaváhali - uspeli najtesnejším rozdielom.

V úvode druhého setu Slovenky viedli 6:5, Bielorusky otočili na 9:6 vo svoj prospech. Slovenské volejbalistky kontrovali a viedli 12:11, no v zápase plnom obratov o chvíľu boli na koni Bielorusky (17:13). Hostiteľky pred koncovkou viedli 20:15 a aj keď Slovenky znížili ich náskok (21:18), bez problémov dokráčali k setbalom a druhý premenili - 25:19.

Začiatok tretej časti patril slovenským volejbalistkám, viedli 6:4, no o chvíľu bolo skóre vyrovnané (11:11). Bielorusky v strede setu opäť ušli (15:11), Slovenky reagovali trojbodovou šnúrou a pred koncovkou vyrovnali na 18:18. Následne Bieloruskám vyšla päťbodová séria a víťazstvo v sete znamenajúce celkový triumf si nenechali vziať, premenili prvý mečbal (25:20).

MINSK
Bielorusko - Slovensko 3:0 (23, 19, 20)
73 minút, rozhodovali: Simičová (Srb.) a Asipčik (Biel.), 970 divákov
Zostava a body SR: Radosová 16, Herelová 5, Salanciová 6, R. Hudecová 6, Pencová 3, Koseková 1, libero Nikmonová (Drobňáková 1, Pištěláková 1, Töröková 1)
Najviac bodov Bieloruska: Barysevičová a Hryškevičová po 11, Seryková 9

Marco Fenoglio (tréner SR, zdroj: web CEV): "Moje družstvo predviedlo v prvom sete dobrý comeback a dostalo sa do vedenia, prepustili sme však súperkám iniciatívu a spravili sme príliš veľa chýb. Je nemožné zvíťaziť s takým počtom chýb. V Poprade sme predviedli lepší výkon."

Jaroslava Pencová (blokárka a kapitánka SR): "Začali sme podobne ako v Poprade, kopili sme vlastné chyby. Napriek tomu sme sa v koncovke dostali do vedenia 23:21, škoda, že sme to nevyužili. V ďalšom priebehu zápasu sme už boli pod tlakom a Bielorusky dominovali. Dnes to nebol najlepší výkon, no máme pred sebou ešte veľa zápasov; bojujeme ďalej."

Nina Herelová (blokárka SR): "Dnešná prehra ma veľmi mrzí, pretože po minulotýždňovom zápase v Poprade som verila, že Bielorusko môžeme zdolať. Škoda najmä prvého setu, ktorý sme mali v koncovke vo svojich rukách, no nedokázali sme ho doviesť do víťazného konca."