Nesmrteľný Froome medzi najväčšími legendami: Pred ním sa to podarilo iba dvom mužom

Christopher Froome
Christopher Froome

RÍM - Tour de France 2017 - Christopher Froome, Vuelta 2017 - Christopher Froome, Giro d´Italia 2018 do tretice Froome. Britský líder tímu Sky sa stal víťazom 101. ročníka Giro d´Italia a na najprestížnejšej cyklistickej scéne skompletizoval unikátny hetrik. Tri podujatia Grand Tour (GT) po sebe, aj keď počas dvoch rokov, v minulosti dokázali vyhrať len legendy - Belgičan Eddy Merckx v sedemdesiatych a Francúz Bernard Hinault v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Svoju víťaznú premiéru na Gire a celkovo šiesty triumf na GT spečatil Froome už v sobotu, keď v stúpaní do Cervinie ustál všetky útoky obhajcu trofeje Holanďana Toma Dumoulina a zvíťazil pred ním s náskokom 46 sekúnd. Deň predtým 33-ročný Brit s kenským rodiskom doslova šokoval celý cyklistický svet, do cieľa supernáročnej etapy s cieľom v Bardonecchii prišiel s 3-minútovým náskokom po sóle trvajúcom 80 km cez tri strmé alpské priesmyky a prevrátil naruby všetky dovtedajšie prognózy o možnom celkovom víťazovi.

V nedeľňajšej záverečnej 21. etape so štartom aj cieľom v Ríme (115 km) stačilo Froomovi prísť do cieľa s väčším odstupom v hlavnom poli, keďže etapa bola už po úvodných 35 km neutralizovaná a celkové poradie sa už nemohlo meniť. Cyklisti absolvovali v Ríme 10 okruhov po 11,5 km a krúžili aj okolo legendárneho Kolosea. Víťazom poslednej etapy sa v očakávanom šprintérskom závere stal Ír Sam Bennett.

Šprintér tímu Bora-Hansgrohe sa vyviezol za favorizovaným Talianom Eliom Vivianim (Quick-Step Floors) a pripísal si tretiu víťaznú etapu na tohtoročnom Gire. Viviani nedosiahol piate etapové prvenstvo a nevyrovnal takýto počin Brita Marka Cavendisha z roku 2013. Zatiaľ posledným 5-násobným etapovým víťazom na pretekoch Grand Tour pred Vivianim bol v roku 2017 na Tour de France Nemec Marcel Kittel.

Froomov triumf na Giro d´Italia je do značnej miery aj kontroverzný, keďže do pretekov vstupoval s tieňom dopingového podozrenia v súvislosti s jeho nevyriešeným salbutamolovým prípadom z vlaňajšej Vuelty. Predstavitelia Medzinárodnej cyklistickej únie sa dokonca rozchádzajú v tvrdení, či by víťazstvo Frooma na Giro d´Italia malo byť uznané aj v prípade zistenia jeho dodatočnej viny vlani na Vuelte.

Froome jednoznačne verí vo svoju nevinu, novinárom na Gire okrem iného povedal: "Svedomie mám čisté. Od začiatku som vedel, čo je v hre a musel som sa s tým vyrovnať. Keď nastane správny čas, všetko podstatné sa dozviete. A vtedy rozpoviem, ako to všetko je aj z môjho uhla pohľadu."

Froome a jeho tím Sky odmietajú vedomé porušenie antidopingových pravidiel v podobe enormného nárastu povolenej dávky salbutamolu nachádzajúcom sa v cyklistom použitom spreji proti astme. Dvojnásobne namerané množstvo oproti normálu sa snažia vysvetliť zmenenou reakciou tela na salbutamol, ktorá sa mení od človeka k človeku aj na základe environmentálnych faktorov, akým je napríklad dehydratácia organizmu. Tím Sky tvrdí, že Froome na odporúčanie lekára musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa vlaňajšej Vuelty.

Výsledky - Giro d'Italia 2018 - nedeľa:

21. etapa (Rím - Rím, 115 km): 1. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe 2:50:49 h, 2. Elia Viviani (Tal.) Quick-Step Floors, 3. Jean-Pierre Drucker (Lux.) BMC Racing, 4. Baptiste Planckaert (Belg.) Kaťuša-Alpecin, 5. Manuel Belletti (Tal.) Androni-Giocattoli, 6. Sacha Modolo (Tal.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale - všetci rovnaký čas ako víťaz.

Celkové poradie po 21. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky, 2. Tom Dumoulin (Hol.) Team Sunweb +46 s, 3. Miguel Ángel López (Kol.) Astana +4:57, 4. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar +5:44, 5. Domenico Pozzovivo (Tal.) Bahrain Merida +8:03, 6. Pello Bilbao (Šp.) Astana +11:50.


Tagy: Chris Froome

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Gregorio Borgia

DISKUSIA