Fantastická Rybáriková živí slovenské nádeje: Benčičová nemala najmenšiu šancu

Magdaléna RybárikováMagdaléna Rybáriková Zdroj: TASR/AP

PARÍŽ - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková postúpila po prvý raz do 3. kola dvojhry na antukovom vrchole sezóny v Paríži. Ako nasadená deväťnástka zvíťazila za 102 minút 6:2, 6:4 nad Švajčiarkou Belindou Bencicovou vo štvrtkovom zápase 2. kola na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros (27. mája - 10. júna, celková dotácia 18 232 000 eur, antuka). V dramatickom závere slovenská hráčka premenila šiesty mečbal, zároveň druhý pri svojom podaní.

Rybáriková je poslednou slovenskou zástupkyňou v "pavúku" dvojhry na RG 2018. V 3. kole ju čaká víťazka súboja medzi Lesiou Curenkovou (Ukr.) a Coco Vandeweghovou (USA-15), Američanku zdolala na parížskej antuke v 1. kole minuloročnej edície turnaja. Rybáriková mala doteraz pri Seine bilanciu 7-krát 2. kolo a 3-krát 1. kolo.

Dvadsaťdeväťročná Rybáriková (18. v rebríčku WTA) a o osem rokov mladšia Bencicova (71.) odohrali tretí vzájomný zápas. Slovenka zvíťazila pred dvoma rokmi na turnaji v americkom Indian Wells 6:4, 3:5, 6:3, Švajčiarka triumfovala v roku 2014 v 1. kole Wimbledonu rovnako v troch setoch 2:6, 6:3, 6:3.

Ich prvý vzájomný zápas na antuke začala vo štvrtok lepšie slovenská hráčka. Za stavu 1:1 stratili obe hráčky svoj servis, následne však získala Rybáriková ďalšie dve podania mladej Švajčiarky a pri svojom podaní premenila prvý setbal na zisk setu 6:3. Bencicova doplatila v úvodnom dejstve na veľké množstvo nevynútených chýb, zaznamenala ich až 22 pri 9 víťazných úderoch.

Ani v druhom sete sa obraz hry príliš nezmenil. Švajčiarka dokázala na stratu podania v tretej hre reagovať okamžitým rebrejkom na 2:2. Za stavu 3:3 získala Slovenka podanie súperky, brejk potvrdila na 5:3 a pri ďalšom podaní súperky mala Rybáriková štyri mečbaly. Tie Bencicová ešte dokázala odvrátiť. Pri svojom podaní mala skúsená Slovenka ďalšie šance na ukončenie stretnutia, v poradí šiesty mečbal už premenila a premiérovo sa predstaví medzi najlepšími tridsiatimi dvoma tenistkami na parížskej antuke.

Tenistka roka 2017 v SR Rybáriková štartuje jedenástykrát v hlavnej súťaži na parížskej antuke. Pred aktuálnou edíciou sa nedostala ďalej ako do druhého kola. Minulý rok síce prekvapujúco zvíťazila v 1. kole nad Američankou CoCo Vandeweghovou 6:1, 6:4, v 2. kole však prehrala za 134 minút tesne 6:1, 3:6, 6:8 s Kolumbijčankou Marianou Duqueovou-Marinovou.

Zverenkyňa Petra Hubera Rybáriková podstúpila v júli 2016 operáciu zápästia nedominantnej ľavej ruky a mala pod skalpelom aj pravé koleno. Po polročnej zdravotnej výluke sa vrátila vo februári 2017, v marci figurovala na 453. pozícii. Potom však nasledoval jej doteraz najväčší výkonnostný progres a tiež najvýraznejší grandslamový úspech, semifinálová účasť vo Wimbledone, v súboji o finále podľahla neskoršej víťazke Španielke Garbine Muguruzovej-Blancovej. V tomto roku už Rybáriková bola v osemfinále Australian Open, kde si tiež utvorila miestne výkonnostné maximum.