FIFA zasiahla proti priekupníkom: Vstupenky na svetový šampionát sa predávajú za premrštené ceny

Majstrovstvá sveta v Rusku 2018
Majstrovstvá sveta v Rusku 2018

ZÜRICH - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) v pondelok podala vo Švajčiarsku trestné oznámenie na portál Viagogo za neautorizovaný predaj vstupeniek na majstrovstvá sveta v Rusku (14. júna - 15. júla). Okrem FIFA sa obrátili na orgány činné v trestnom konaní aj ďalšie obchodné subjekty. Nepáčia sa im obchodné praktiky portálu, ktoré nazvali: "pochybnými a klamlivými."

"Trestné oznámenie, ktoré sme podali na prokuratúre proti spoločnosti Viagogo AG je postavené na porušení zákona o férovej súťaži. Boj proti tzv. sekundárnemu trhu so vstupenkami je prioritou FIFA pri ochrane fanúšikov. Cieľom je zachovať spravodlivé podmienky pri predaji lístkov na MS 2018," uviedla v utorok FIFA.

Priaznivci, ktorí si zakúpia vstupenky na neoficiálnych portáloch, ako napríklad Viagogo, okrem premrštenej ceny riskujú, že ich ani nevpustia na štadióny. FIFA pripomína, že má právo zneplatniť vstupenky od neautorizovaných predajcov. Pre porovnanie, oficiálne, FIFA ponúka vstupenky kategórie 3 (pre zahraničných návštevníkov) na zápas A-skupiny Rusko - Saudská Arábia za 220 USD, ale Viagogo si za rovnaký lístok pýta 480 USD. "Ceny stanovuje predajca a môžu byť vyššie alebo nižšie ako inde. Poplatky za rezerváciu a doručenie nie sú zahrnuté," píše sa na webe Viagogo.

FIFA dlhodobo bojuje proti priekupníkom. Hostiteľské krajiny šampionátov nezriedka musia prijať adekvátnu legislatívu, ktorá stavia tento druh biznisu mimo zákon. Počas ostatných MS v JAR a Brazílii zatkli niekoľkých pokútnych predajcov vstupeniek.

Podľa švajčiarskej legislatívy hrozí za tento druh ilegálnej činnosti finančný trest do 250-tisíc eur alebo až šesťmesačné väzenie.


Tagy: FIFA MS v Rusku 2018

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP Photo/Pavel Golovkin

DISKUSIA