Trump dostal ďalšiu ranu od superhviezd: Je jedno, kto vyhrá, nikto tam nepôjde!

Na snímke hráč Clevelandu LeBron James
Na snímke hráč Clevelandu LeBron James

CLEVELAND - Bez ohľadu na to, či basketbalovú NBA ovládne Golden State alebo Cleveland, ich najväčšie hviezdy budú chýbať na tradičnej návšteve víťazov v Bielom dome. Stephen Curry a LeBron James dlhodobo vystupujú proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi a svoj názor nezmenili ani tesne pred záverom sezóny.

Nadviazali tak na rozhodnutie väčšiny hráčov šampiónov NFL Philadelphie Eagles, ktorí odmietli účasť na tradičnej ceremónii v sídle hlavy štátu. Stretnutie napokon zrušili úplne. "Neprekvapuje ma toto rozhodnutie. Viem, že je jedno kto v našej sérii uspeje, nikto tam nepôjde," povedal hviezdny LeBron James, ktorý je v zámorí známy tým, že sa nevyhýba prezentácii svojich politických názorov.

V USA od nástupu Donalda Trumpa do úradu prezidenta panuje napätie medzi ním a mnohými športovcami v zámorských profiligách. V lige amerického futbalu NFL napríklad celý ročník protestovali proti policajnej brutalite pokľakom počas štátnej hymny. Trump sa snažil zasiahnuť, pokúsil sa diskreditovať demonštrantov, dokonca vyzval na bojkot súťaže, no márne. Ani zrušenie stretnutia s Eagles nenašlo pochopenie. "Prezident Trump klame. Chce nás vykresliť ako antiamericky naladených, proti našej krajine a našim vojakom," napísal na twitteri jeden z hráčov Philadelphie Malcolm Jenkins.

"Myslím si, že je jasné, že prezident sa nás snaží rozdeliť pre vlastný politický prospech. Myslím si, že sa všetci tešíme na deň, keď sa budeme môcť venovať iba športu a oslavovať úspechy so všetkými Američanmi," povedal tradičný kritik Trumpovej administratívy, tréner Golden State Steve Kerr.


Tagy: LeBron James Stephen Curry

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

DISKUSIA