Počítač vie, ako dopadne futbalový šampionát v Rusku: Finálovú drámu ovládne toto mužstvo

Trofej pre majstrov sveta vo futbale
Trofej pre majstrov sveta vo futbale

MOSKVA - Brazília a Španielsko sa stretnú v záverečnom súboji o titul na futbalových majstrovstvách sveta v Rusku (14.6.- 15.7.) a úspešnejší bude juhoamerický zástupca. Medzi pozitívne prekvapenia sa zaradia Kolumbia a Peru. Taká je jedna z mnohých predpovedí v súvislosti s nadchádzajúcim svetovým šampionátom.

Túto verziu vytvorila americká spoločnosť Gracenote, ktorá je poskytovateľ športových a zábavných služieb. Američania na základe analýzy kvality jednotlivých tímov urobili simuláciu výsledkov jednotivých zápasov a na konci im vyšlo finále Brazília - Španielsko so šťastným koncom pre dosiaľ 5-násobného majstra sveta.

Gracenote vo svojich predpovediach využíva systém Elo, ktorý pôvodne zisťoval úroveň šachistov. Aktuálne sa v USA používa aj na zhodnotenie sily bejzbalových tímov a tiež družstiev v súťaži amerického futbalu.

Simon Gleave, jeden z analytikov Gracenote, tvrdí, že Brazílčania majú 21-percentnú šancu získať šiesty titul majstra sveta. Ďalšími favoritmi sú v poradí Španieli, obhajcovia titulu Nemci a Argentínčania. Španielska šanca na celkový triumf je 10%, u Nemecka a Argentíny 8%. "Vo svojich analýzach vytvárame najviac pravdepodobný scenár a vyšlo nám to na finále Brazília - Španielsko," uviedol Simon Gleave pre AP.


Podľa predpovedí Gracenote budú víťazmi jednotlivých skupín na MS 2018: Uruguaj (A), Španielsko (B). Francúzsko (C), Argentína (D), Brazília (E), Nemecko (F), Anglicko (G) a Kolumbia (H). Podľa Američanov sa má štvorica Brazília, Španielsko, Nemecko a Argentína ocitnúť v semifinále s tým, že Brazília v juhoamerickej konfrontácii vyradí Argentínu a v tej európskej si Španielsko poradí s Nemeckom. "Je pomerne pravdepodobné, že minimálne jeden z týchto tímov do semifinále nepostúpi. Neviem však povedať, kto ho nahradí," doplnil Gleave. Podľa AP by kandidátmi mali byť Francúzsko, Belgicko, Anglicko či Uruguaj.

Gleave ešte dodal, že najmä Kolumbia a Peru môžu dosiahnuť viac ako sa všeobecne očakáva. V rebríčku sily účastníkov MS 2018 ich zaradil na 5., resp. 7. miesto. "Kolumbia bola aj pred štyrmi rokmi vo štvrťfinále a má solídny tím s osobnosťami. Peru zasa môže vyťažiť z návratu kapitána Guerrera po dopingovom treste. Myslím si, že tieto dva tímy dosiahnu lepšie výsledky než to na prvý pohľad vyzerá," dodal Gleave.


Tagy: Brazília Španielsko MS vo futbale 2018

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Petros Karadjias

DISKUSIA