Izraelčania ťažko nesú zrušenie zápasu s Argentínou: Je nešťastné, že podľahli nenávistnému tlaku

Lionel Messi počas tréninguLionel Messi počas tréningu Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

JERUZALEM - Izraelská strata sa len ťažko zmieruje s tým, že fanúšikovia v Jeruzaleme neuvidia v akcii najlepšieho futbalistu na svete Lionela Messiho. Argentínčania po protestoch Palestínčanov cúvli a rozhodli sa zrušil na sobotu plánovaný medzištátny priateľský súboj s Izraelčanmi na Štadióne Teddyho Kolleka v Jeruzaleme. Zápas už bol údajne vypredaný, keďže Messi je aj v Izraeli jednou z najpopulárnejších športových osobností.

Zrušenie prípravného zápasu sa potvrdilo len niekoľko hodín po tom, čo sa palestínski aktivisti verejne zišli pred športovým komplexom v Barcelone, kde sa Argentínčania pripravujú na MS 2018. Demonštranti mali na sebe bielo-belasé pruhované tričká typické pre futbalistov Argentíny. Boli však prifarbené aj na červeno, aby to pripomínalo preliatu krv v dlhoročnom izraelsko-palestínskom politickom spore. Nechýbali ani osobné vyhrážky Messimu či jeho spoluhráčom.

"Všetky tie hrozby a napätie, ktoré vzniklo v posledných 72 hodinách, nás prinútili zrušiť zápas, lebo v stávke bola bezpečnosť hráčov a realizačného tímu. Izraelčanov chcem ubezpečiť, že toto rozhodnutie nemá nič spoločné s tým, že sa rozpútala kampaň proti židovskej komunite. My musíme predovšetkým chrániť našich hráčov, to je pre nás prvoradé. Nech toto naše rozhodnutie je príspevok k svetovému mieru," povedal prezident Argentínskej futbalovej asociácie Claudio Tapia. "Všetci to tak cítime, žeby nebolo správne odohrať tento zápas. Stojíme za týmto rozhodnutím," komentoval útočník Argentíny Gonzálo Higuaín pre ESPN.

Ministerský predseda Izraela Benjamin Netanyahu sa dokonca pokúsil kontaktovať prezidenta Argentíny Mauricia Macriho, aby presvedčil vedenie futbalovej reprezentácie na zápas v Jeruzaleme. Dokonca sa údajne udiali nejaké rozhovory, nič však nepriniesli. "Je nešťastné, že futbaloví rytieri z Argentíny neodolali tlaku antiizraelskej nenávisti, ktorej jediným cieľom je poškodiť naše základné právo na sebaobranu a spôsobiť zničenie Izraela," povedal v tejto súvislosti minister obrany Izraela Avigdor Lieberman.

Zatiaľ nie je isté, či si Argentínčania stihnú vybaviť náhradu za neuskutočnený súboj s Izraelčanmi. Dvojnásobný majster sveta Argentína začne svoju púť D-skupinou na MS v Rusku 16. júna súbojom s Islandom. Nasledovať budú zápasy proti Chorvátsku (21.6.) a Nigérii (26.6.).

Viac o téme: Lionel Messi Izrael Argentína
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Manu Fernandez
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články