FOTO vývoja futbalových lôpt svetových šampionátov: Súčasná lopta má svoju históriu z roku 1970!

Majstrovstvá sveta v Rusku 2018
Majstrovstvá sveta v Rusku 2018

BRATISLAVA - Majstrovstvá sveta v Rusku sa nezadržateľne blížia a podľa prezidenta FIFA Gianniho Infantina sa fanúšikovia môžu tešiť na veľkolepý šampionát. Medzinárodná futbalová federácia v závere minulého roka predstavila oficiálnu loptu tohto šampionátu Adidas Telstar, ale poďme sa pozrieť na jej predchodcu.

Zaujímavosťou je, že aktuálna lopta Majstrovstiev sveta nadväzuje na tradíciu jej prvej predchodkyne z mexického šampionátu, ktorý sa konal v roku 1970. Nový kúsok v sebe obsahuje digitálny čip, vďaka ktormu vie zaznamenávať rôzne údaje. Samozrejme história futbalových lôpt z Majtrovstiev sveta siaha až do roku 1930, ale najvýznamnejší vývoj futbalovej lopty sa týka roku 1855. V tom roku vynašiel vulkanizovanú gumu Charles Goodyear. Až o necelých dvadsať rokov neskôr prišla Anglická futbalová asociácia (FA) s jej oficiálnymi rozmermi, keď stanovila obvod na 68,6 až 71,1 centimetra, čo vo svetovom futbale platí dodnes.
 
Prvé dokumentácie o výrobe lopty ako takej siahajú do minulosti viac ako tritisíc rokov. Čínania v tom čase pospájali zvieracie kože do guľatého tvaru. S loptami sa hrali aj Egypťania, ktorí zabalili zrno do plátna. Vývoj lopty zaznamenal aj stredovek, kedy ľudia naháňali lebku. Rôzni osadlíci ju mali kopať pred sebou až do susednej dediny, ale to zachádzame do naozaj vzdialenej histórie.
 
 
Prvé originálne futbalové lopty potiahnuté kožou, konkrétne kravskou sa začali vyrábať v Glasgowe. Práve tie vládli futbalovým trávnikom počas dlhých desaťročí. S takými loptami sa hralo na premiérových Majstrovstvách sveta v Uruguaji v roku 1930. O vyše štyridsať rokov dostala lopta moderný dizajn. Ten sa skladal z 32 päťuholníkov, z ktorých bolo 12 čiernych a 20 bielych. Táto lopta dostala oficiálny názov Telstar. V tom čase potešila lopta Telstar všetkých majiteľov čierno-bielych televízorov, pretože podľa názoru fanúšikov bola viditeľnejšia. Lopta Telstar sa v najnovšej podobe predstaví práve na blížiacom sa šampionáte v Rusku, no podľa týchto skutočností v sebe skrýva naozaj veľký kus histórie.

Tagy: FIFA MS v Rusku 2018

Zdroj:
športky
Foto:
fifa.com

DISKUSIA