Svet tenisu sa ponoril do smútku: Grandslamová šampiónka prehrala najdôležitejší boj

Maria Buenová
Maria Buenová

SAO PAULO - Bývalá tenisová svetová jednotka v dvojhre, Brazílčanka Maria Buenová zomrela vo veku 78 rokov. V nemocnici v Sao Paulo prehrala boj s rakovinou ústnej dutiny. Potvrdilo to medicínske zariadenie, v ktorom bola hospitalizovaná od utorka. Viac informácii nezverejnili s ohľadom na súkromie jej rodiny.

"Je to smutný deň pre šport. Brazília i celý svet prišli o legendu," uviedol na svojom twitteri Medzinárodný olympijský výbor.

Buenová získala dovedna 19 grandslamových titulov, 7 v singli, 11 vo štvorhre a jeden v miešanej štvorhre. Najlepšie časy zažila v 60-tych rokoch. Štyrikrát ovládla dvojhru na Wimbledone, tri razy sa radovala z víťazstva na US Open. Predstavila sa vo finále aj na French a Australian Open. Bola prvou Juhoameričankou, ktorej sa podarilo triumfovať na Wimbledone a zároveň prvou ženou mimo USA, ktorá zvíťazila na US Open a Wimbledone v jednej sezóne.

Štyrikrát zakončila rok na čele svetového renkingu (1959, 1960, 1964 a 1966). Buenová bola aj symbolom prerodu Brazílie na modernú krajinu. Prezývali ju "tenisová balerína", pre jej ladné pôsobenie na kurtoch.


Tagy: Maria Buenová

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter/Australian Open

DISKUSIA