VIDEO Rosického veľkolepá rozlúčka plná dojatia a hviezd: Bolo to úžasné!

Tomáš Rosický s Tímom sveta
Tomáš Rosický s Tímom sveta

PRAHA - Bývalý kapitán českej futbalovej reprezentácie Tomáš Rosický sa dnes definitívne rozlúčil s kariérou. Pri svojej benefícii pomohol premenenou penaltou českému výberu k výhre 5:2 nad výberom sveta zloženým z jeho bývalých spoluhráčov z Dortmundu a Arsenalu. Záverečný gól strelil jeho štvorročný syn Tomáš. Posledný zápas na vypredanom štadióne Sparty na Letnej odohral Rosický v silnom daždi, kvôli ktorému musela byť exhibícia o hodinu odložená.

Hoci bol trávnik po prietrži mračien silne podmáčaný, hráči zahrievali premoknutých fanúšikov pohľadnými akciami na jeden dotyk. České hviezdy sa tým zahraničným vyrovnávali technicky a často ich vykombinovali. V hosťujúcom drese nastúpili aj Cesc Fábregas, Robin Van Persie, v bránke bol Jens Lehmann. "Tomáš je jedným z najlepších hráčov, s akým som kedy hral. Mrzí ma, že bol často zranený. Výborne sme si rozumeli na ihrisku, aj mimo neho," citoval španielskeho stredopoliara portál idnes.cz.

Po jednej z akcií prišiel center z ľavej strany a Jan Koller hlavou poslal český výber do vedenia. Oslavovať s ním pribehol aj Rosický, hoci v tej chvíli hral za výber sveta. Trojnásobný český Futbalista roka si svoju rozlúčku užíval, hecoval fanúšikov a kombinoval s hráčmi Arsenalu a Dortmundu, akoby bol stále ich spoluhráč.

V 21. minúte po chybe v českej rozohrávke vyrovnal skóre strelou z diaľky Brazílčan Ewerthon. Hneď vzápätí prišla ďalšia pohľadná česká akcia, na ktorej konci bol opäť Koller a efektným lobom vrátil Česku vedenie.

Cez polčas Rosický prevzal zarámovanú pamätnú fotografiu od predsedu Futbalovej asociácie ČR Martina Malíka a od majiteľa Sparty Daniela Křetínskeho hodinky. Predovšetkým ale zmenil dres na ten český.

Krátko po pauze vyrovnal Robin van Persie peknou strelou k žrdi, ale potom Rosický utiekol a vybojoval penaltu, ku ktorej sa sám postavil. Prvý pokus mu síce brankár Jens Lehmann chytil, ale anglický arbiter Martin Atkinson ju nechal opakovať pre údajné porušenie pravidiel. Tentoraz Rosický svojho spoluhráča z Dortmundu i Arsenalu poslal na druhú stranu a následne oslávil gól so všetkými hráčmi na ihrisku, ktorí ho zdvihli nad hlavu.

Štadiónom potom začala prúdiť mexická vlna a krátko nato mohli fanúšikovia oslavovať ďalší gól. Rosický svojou povestnou šajtlou vyslal do úniku Vachouška, ktorý nedal Lehmannovi šancu.

V závere sa na ihrisko dostali aj Rosického otec Jiří, brat Jiří a syn Tomáš. S ním v náručí hrdina večera prekľučkoval ihriskom, následne nahral synovi, ktorý pretlačil loptu cez Lehmanna do bránky a spoločne mohli oslavovať gól.

Potom už Rosický dostal od spoluhráčov hoblal a v daždi sa lúčil s fanúšikmi. "Chcel by som vám všetkým veľmi poďakovať, hlavne že ste tu v tomto počasí vydržali a vytvorili takto nádherný zážitok pre mňa. Dúfam, že ste si to užili tak ako ja. Bolo to úžasné," povedal Rosický pri ďakovačke. "Pred 20 rokmi som tu začínal a som pyšný, že som mohol posledný zápas odohrať tu na Letnej. Vždy som sa tu cítil ako doma," dodala tridsaťsedemročná česká futbalová ikona. 

Česko - Tím sveta 5:2 (2:1)
Góly: 11. a 24. Koller, 36. Rosický (z 11 m), 41. Vachoušek, 55. Rosický ml. - 22. Ewerthon, 34. Van Persie

Česko: Čech (36. Blažek) - Grygera, Sivok, Novotný, Jankulovski (Fukal) - Poborský, Hübschman, Galásek (Vachoušek), Plašil - Koller (Baroš), Lokvenc

Tím sveta: Lehmann - Evanílson, Sagna (Dedé), Song, Clichy (Gibbs) - Sahin, Flamini, Fábregas, Rosický - Van Persie, Ewerthon (Benajun)

Nehrali: Polák, Hleb


Tagy: Arsenal Londýn Tomáš Rosický

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK, TASR
Foto:
Twitter - Arsenal; Video: Twitter a Facebook Arsenal

DISKUSIA