Chceli sa vyhnúť hanbe, no prekvapili aj samých seba: Namiesto blamáže boj o zlato

Na snímke slovenskí deblisti Ladislav (vpredu) a Peter Škantárovci
Na snímke slovenskí deblisti Ladislav (vpredu) a Peter Škantárovci

BRATISLAVA - Slovenskí reprezentanti deblkanoisti Peter a Ladislav Škantárovci si iba týždeň po štarte na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome pripísali úspešný výsledok vo vodnom zjazde. Úradujúci olympijskí víťazi v C2M obsadili druhé miesto vo víkendovom šprinte na pretekoch Svetového pohára vo vodnom zjazde v Banja Luke v Bosne a Hercegovine.

"Išli sme do niečoho nového. Myslím si, že sme sa aklimatizovali veľmi dobre, dokonca nad naše očakávania. Bolo to postupné zlepšovanie sa. Finálová jazda nám celkom vyšla, no boli tam chybičky. Ukázali sme, že sa dokážeme uchytiť aj medzi zjazdármi v šprinte," povedal Peter Škantár pred odchodom posádky na dve ďalšie kolá Svetového pohára v slovinskom Celje. "V porovnaní so slalomom je to veľký rozdiel. Loď je omnoho ťažšie manévrovateľná. To sa nám počas víkendu aj darilo. Verím, že to bude ešte lepšie," pokračoval.

Jeho bratranec Ladislav zhodnotil skúsenosť s vodným zjazdom ako zaujímavú. "Mal som trochu obavy, či si neurobíme hanbu, nebolo by nič príjemné, ak by sme sa tam v našom veku prevracali a mali základné problémy so stabilitou. Popasovali sme sa s tým dobre, náš cieľ bol postup do finále. Milo sme prekvapili samých seba aj súperov, veď výsledky zo slalomu sa nedajú porovnávať so zjazdom. Teším sa na ďalšie preteky, budeme sa s ďalšími posádkami ťahať. Verím, že domov sa aj z Celje vrátime s pódiovým umiestnením. Štart v zjazde bol pre nás nový impulz, najmä po veľkom sklamaní na ME v Prahe. Po každom tréningu sme videli progres, pocitovo to bolo dobré. Mali sme síce predstavu, že niekedy by sme chceli v zjazde bojovať o zlato, no boli sme aj realisti a obávali sa, či sa k takej šanci dostaneme. Po druhom mieste v Banja Luke, kde sme zdolali aj majstrov sveta, tak si dovolím tvrdiť, že sme bojovali o zlato," povedal Ladislav Škantár.

Spolu so Škantárovcami cestujú do Celje aj ďalšie dve slovenské deblovky - súrodenci a Peter a Pavol Hochschornerovci a Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom. Pre "Hochšíkov" pôjde o návrat k vodnému zjazdu po dlhých devätnástich rokoch. "Vraciame sa tam, kde sme niekedy začínali. Mali by sme si teda zvyknúť rýchlejšie, ako keby sme to nikdy nejazdili. Skúšali sme si to najmä na "tichej vode". Dlho sme nerozmýšľali nad ponukou skúsiť šprint. Už dávnejšie sme rozmýšľali nad šprintom, no nepúšťali sme sa do toho, pretože slalomu sme sa venovali naplno. Teraz sme šli rovno do toho," prezradil Pavol Hochschorner.

Počas uplynulého víkendu sa na pretekoch Svetového pohára v Banja Luke darilo aj Kataríne Kopúnovej, ktorá medzi kanoistkami skončila vo finále tiež druhá a pripísala si zatiaľ najväčší úspech vo svojej sólovej kariére. V roku 2017 aj spolu s Barborou Kortišovou na MS vo francúzskom Pau získala bronz na MS v deblovkách. "Veľkú zásluhu na tom má Peter Šoška, ktorý sa o mňa začal starať. V Banja Luke navyše všetko klaplo, naš malý tím aj so bratrancami Škantárovcami mi tiež pomohol," povedala Katarína Kopúnová pred odchodom do Celje. Tá sa vodnému zjazdu venuje odmalička, popri tom trénovala aj vodný slalom a v lete sa v ňom chce zdokonaľovať. "Rada by som v budúcom roku bojovala o miesto v slovenskej reprezentácii vo vodnom slalome," prezradila.


Tagy: Ladislav Škantár Peter Škantár

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA