Fanúšikovia futbalu sa dočkali! Šampionát otvorí súboj Ruska so Saudskou Arábiou

Na snímke 6-kilogramová zlatá trofej pre víťaza svetového šampionátu vo futbale je vystavená v Moskve v stredu 13. júna 2018, v predvečer otvorenia svetového šampionátu
Na snímke 6-kilogramová zlatá trofej pre víťaza svetového šampionátu vo futbale je vystavená v Moskve v stredu 13. júna 2018, v predvečer otvorenia svetového šampionátu

MOSKVA - Už vo štvrtok odštartujú XXI. futbalové majstrovstvá sveta 2018 (14. júna - 15. júla 2018) v Rusku. Otvárací súboj šampionátu medzi domácim tímom a reprezentáciou Saudskej Arábie má naplánovaný výkop o 17.00 h SELČ v moskovských Lužnikách.

Hlavným arbitrom stretnutia je Argentínčan Néstor Pitana. Práve 42-ročný rozhodca bude môcť vôbec prvýkrát v histórii futbalu využiť na majstrovstvách sveta služby videotechnológie (VAR).

Stretnutiu bude predchádzať slávnostný otvárací ceremoniál celého turnaja, na ktorom vystúpi napríklad britský spevák Robbie Williams, ale i domáca sopranistka Aida Garifullinovová.

Podľa stávkových kancelárii je jednoznačným favoritom štvrtkovej ouvertúry MS 2018 domáci tím. Rusi sú vo svetovom rebríčku FIFA na 70. mieste, čo je najhoršia pozícia spomedzi všetkých účastníkov šampionátu. Saudskoarabi sú však iba tesne nad nimi, na 68. priečke. Rusko v záverečnej príprave remizovalo s Tureckom (1:1) a podľahlo Rakúsku (0:1). Hráči Saudskej Arábie potrápili superfavorizovaných Nemcov i Talianov (zhodne 1:2), triumfovali nad Grékmi (2:0) a Alžírčanmi (2:0) a podľahli futbalistom Peru (0:3).

"Poctivo sme sa pripravovali v Rakúsku a dostali sme sa na určitý level. V zápase s Tureckom sme ukázali niekoľko výborných momentov. V príprave sa výborne javil stopér Sergej Ignaševič, ktorý je skutočným lídrom v šatni i na ihrisku. Sme radi, že ho môžeme mať v kádri," uviedol podľa portálu championat.com tréner ruskej reprezentácie Stanislav Čerčesov. "Sme pripravení a nebojíme sa vzdorovať najlepším tímom na svete," kontroval podľa encancha.cl kouč Saudskej Arábie Juan Antonio Pizzi. "Kto urobí menej chýb, ten bude úspešný. Musíme sa sústrediť na náš výkon na ihrisku, nie na ceremoniál či podobné veci okolo otvorenia turnaja," dodal saudskoarabaský stredopoliar Abdullah Otayf.

Reprezentáciu Saudskej Arábie tvoria najmä hráči z domácej súťaže, ale Pizzi sa bude spoliehať aj na trio legionárov zo španielskej La Ligy: Yahya Al-Shehri z Leganés, Salem Al-Dawsari z Villarrealu a Fahad Al-Muwallad z Levante. Aj v ruskom tíme sú prevažne futbalisti domácich klubov. Medzi opory by mali patriť skúsení brankár a kapitán Igor Akinfejev z CSKA Moskva, druhý brankár Vladimir Gabulov z belgického FC Bruggy, obranca Sergej Ignaševič z CSKA a stredopoliar Jurij Žirkov zo Zenitu Petrohrad, ktorí boli aj pri poslednom ruskom reprezentačnom úspechu na majstrovstvách Európy 2008 v Rakúsku a Švajčiarsku.


Tagy: Rusko Saudská Arábia MS vo futbale 2018

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Pavel Golovkin

DISKUSIA