VIDEO Brazília tŕpla do posledných minút: Coutinho spasil kanárikov v nadstavenom čase

Coutiho sa raduje z víťazného góluCoutiho sa raduje z víťazného gólu Zdroj: SITA/AP

PETROHRAD - Futbalisti Brazílie zvíťazili v piatkovom dueli E-skupiny MS nad Kostarikou 2:0 a urobili dôležitý krok k postupu do osemfinále. O ich výhre rozhodol v nadstavenom čase Philippe Coutinho, druhý gól pridal Neymar. Po dvoch zápasoch majú Brazílčania na konte štyri body, Kostaričania sú bez bodu.

V Petrohrade mal favorit veľkú prevahu počas celého zápasu, najväčšie šance si vypracoval v úvode druhého polčasu. V 78. minúte odpískal hlavný rozhodca v prospech zverencov trénera Titeho pokutový kop, ktorý však po zhliadnutí videozáznamu odvolal. Brazílčania sa gólového vyjadrenia svojej prevahy dočkali v nadstavenom čase.

Brazília sa najbližšie predstaví v stredu 27. júna v Moskve proti Srbsku, Kostarika v rovnaký deň nastúpi v Nižnom Novgorode proti Švajčiarsku. Oba zápasy majú úvodný výkop o 20.00 h SELČ.

Brazília - Kostarika 2:0 (0:0)
Góly: 90.+1 Coutinho, 90.+7 Neymar, ŽK: Neymar, Coutinho - Acosta. Rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.)

Brazília: Alisson - Wagner, Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro, Paulinho (68. Firmino) - Willian (46. Costa), Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (90.+3 Fernandinho)

Kostarika: Navas - Gamboa (75. Calvo), Acosta, Gonzalez, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzman (83. Tejeda), Borges, Ruiz - Urena (54. Bolanos)

Titeho zverenci od začiatku duelu držali loptu častejšie na kopačkách, ale herná prevaha favorita v úvodnej pätnásťminútovke nepriniesla žiadnu šancu. Na druhej strane po rýchlom protiútoku nepresne zakončil Borges. Čo do ofenzívneho vyjadrenia to bol zo strany Kostariky na dlhé minúty posledný pokus, režisérsku taktovku držali pevne v ruke "kanárici". Tí v 26. minúte rozvlnili sieť po strele Gabriela Jesusa, ktorý však stál mimo hry a rozhodca tento gól neuznal. O pár sekúnd neskôr si do šestnástky nabehol na kolmú prihrávku Neymar, ale loptu si spracoval zle a brankár Navas včasným vybehnutím zabránil zakončeniu. Tlak Brazílie narastal, ale prvá polovica zápasu zmenu skóre nepriniesla.

​Do druhého dejstva vstúpili Brazílčania s Costom ako novým mužom na trávniku a s ešte aktívnejším pohybom. Na bránku Navasa sa valil jeden útok za druhým, ale brankárovi Kostariky pomohlo aj šťastie. Najviac pri hlavičke Gabriela Jesusa, ktorá skončila na brvne. Vzápätí namieril v čistej šanci nepresne Paulinho. Gól visel vo vzduchu, ale v dvoch za sebou idúcich šanciach neuspel ani Neymar. V 78. minúte po jeho akcii a následnom faule zapískal Kuipers pokutový kop, ale po zhliadnutí videozáznamu arbiter svoje rozhodnutie zmenil. Kostaričania sa naďalej bránili a siahali na bod, ale na začiatku nadstaveného času rozhodol o výhre favorita Coutinho a v úplnom závere pridal druhý gól Neymar.

Hlasy (zdroj: ČT Sport, Associated Press):
Oscar Ramírez (tréner Kostariky): "Zmeny v zostave Brazílie mali v druhom polčase vplyv na dianie na ihrisku, značne nám sťažili hru."

Tite (tréner Brazílie): "V druhom polčase sme si vytvorili veľké množstvo šancí, z ktorých sme mohli skórovať, v bránke Kostariky bol proti skvelý Navas. Odohrali sme nádherný a perfektný polčas. Máte 95 minút na rozhodnutie zápasu, takže to bolo o tom, aby sme zostali mentálne silní."

Philippe Coutinho (stredopoliar Brazílie a najlepší hráč zápasu): "Máte na pleciach enormnú zodpovednosť, keď hráte v reprezentačnom drese. Musíte byť mentálne silný od začiatku až do úplného konca. Dnes sme bojovali do poslednej minúty a boli sme za to odmenení."

Viac o téme: Brazília Kostarika MS v Rusku 2018
  • Zdroj: športky, TASR