VIDEO Kráľ Čiech aj Slovenska! Peter Sagan si z majstrovstiev spravil vlastné preteky

Peter Sagan
Peter Sagan

PLZEŇ - Peter Sagan sa stal po šiesty raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Fenomén svetového cyklistického pelotónu zmenil nedeľňajšie preteky s hromadným štartom na 192 km na spoločnom šampionáte Česka a Slovenska v Plzni na vlastnú šou.

Líder tímu Bora-Hansgrohe strávil viac než dve tretiny pretekov v úniku a napokon sa tešil výsledným časom 4:55:57 h s obrovským náskokom 2:16 min pred svojím starším bratom a obhajcom titulu Jurajom Saganom.

Peter Sagan získal 106, víťazstvo v profikariére a dobre sa naladil pred letným vrcholom sezóny, ktorým bude pre neho tradične Tour de France (7.- 29. 7.). Stále platí, že bratia Peter a Juraj Saganovci neprepustili domáci titul inému jazdcovi už od roku 2011.. Okrem šiestich prvenstiev Petra pridal starší Juraj dva slovenské tituly práve v posledných dvoch rokoch.

Českým majstrom v pretekoch s hromadným štartom sa stal po prvý raz Josef Černý z tímu Elkov Author, ktorý na MČR a SR na západe Česka po štvrtkovom triumfe v časovke dovŕšil víťazné double. Zopakoval tento skvelý výsledok po 5 rokoch, keď sa to podarilo Janovi Bártovi v Dubnici nad Váhom. Černý došiel do cieľa spoločného šampionátu ako tretí za bratmi Saganovcami, jeho časové manko na Petra bolo 2:26 min.

Majstrovské preteky mali štart aj cieľ pri obchodnom centre Plzeň na Rokycanskej ulici. Okruh s dĺžkou 16 km, ktorý absolvovali muži a pretekári do 23 rokov až 12-krát, viedol z Plzne do Červeného hrádku, pokračovalo sa cez Dýšin a potom nasledovalo stúpanie do Kyšíc. Neskôr nad dedinou Letkov prišiel na rad jeden z najťažších úsekov. V záverečnej technickej časti z Božkova do cieľa zohrával úlohu aj vietor. Celkovo okruh obsahoval tri krátke stúpania s viac než 250 výškovými metrami.

Hneď v úvode pretekov zaujal Peter Sagan, ktorý na začiatku druhého kola prekvapujúco nastúpil a išiel do samostatného úniku. Žilinský rodák si vypracoval aj trojminútový náskok, no potom v hlavnej skupine zvýšil tempo Roman Kreuziger a Saganov náskok začal klesať. V tej chvíli sa v pelotóne nachádzali zo Slovákov iba Juraj Sagan, Michael Kolář, Patrik Tybor a Matúš Štoček. Vo štvrtom kole sa Peter Sagan aj vinou silného vetra vrátil do hlavného poľa. Od piateho kola sa začalo jazdiť naplno a vpredu sa striedali viaceré menšie skupiny.

V jednom momente sa v sedemčlennom úniku ocitol aj obhajca vlaňajšieho prvenstva Juraj Sagan. Zrazu približne 90 km pred cieľom bol vpredu opäť osamotený znovu Peter Sagan, za ním sa sformovala šesťčlenná skupina s Jurajom Saganom i obhajcom českého titulu Zdeňkom Štybarom. Saganov náskok postupne narástol až na 3-4 minúty a jeho spôsob jazdenia naznačoval, že si s konkurenciou robí, čo chce.

Pri vstupe do predposledného 16 km dlhého okruhu mal Peter Sagan vpredu stále luxusný a už aj rozhodujúci náskok 3:20 min pred Štybarom. Ten sa tri kolá pred cieľom vzdialil stíhacej skupine a upaľoval ani nie tak za Saganom, ale za českým titulom. Bolo to však predčasné, lebo Štybara (Quick-Step Floors) ešte v nájazde do posledného okruhu dostihla silná 5-členná skupina, v ktorej bol zo Slovákov už len Juraj Sagan.

Práve starší zo Saganovcov spolu s Josefom Černým (Elkov Author) nastúpili v záverečných 15 km a utvorili si 20-sekundový náskok. Ten už bol rozhodujúci pre Černého na zisk českého titulu. V závere mu síce odišiel Juraj Sagan, ale tretie miesto za Saganovcami znamenalo jeho premiérový český titul v tomto type pretekov.

MSR - muži - preteky s hromadným štartom (Plzeň - Plzeň, 192 km): 1. Peter Sagan 4:55:56 h, 2. Juraj Sagan 4:58:11, 3. Michael Kolář (všetci Bora-Hansgrohe) 5:02:02
MSR do 23 rokov (Plzeň - Plzeň, 192 km): 1. Matúš Štoček (Petroli Firenze - Hopplá Maserati), 2. Juraj Bellan, 3. Martin Vlčák (obaja Dukla Banská Bystrica)

Celkové poradie MSR a ČR: 1. Peter Sagan 4:55:56 h, 2. Juraj Sagan 4:58:11, 3. Josef Černý (ČR/Elkov Author) 4:58:21, 4. Jan Bárta (ČR/Elkov Author) 4:58:45, 5. Jakub Otruba (Elkov Autohor) 4:58:45, 6. Adam Ťoupalík (ČR/Corendon Circus) 4:59:41.


Tagy: Peter Sagan Juraj Sagan

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann; Video: ČT Sport

DISKUSIA