VIDEO Irán mal na dosah postupovú senzáciu: Ronaldovci v infarktovom závere prišli o prvenstvo

Cristiano Ronaldo po zahodenej penalteCristiano Ronaldo po zahodenej penalte Zdroj: SITA/AP - Francisco Seco

SARANSK - Futbalisti Portugalska remizovali v pondelňajšom dueli 3. kola B-skupiny MS 2018 v Saransku s Iránom 1:1 a do osemfinále turnaja postúpili z druhého miesta. V ňom sa v sobotu 30. júna o 20.00 SELČ v Soči stretnú s Uruguajom. Skupinu vyhralo s piatimi bodmi Španielsko, keď pri rovnakom počte bodov a rozdiele v skóre má na konte viac strelených gólov ako Portugalci.

Už po necelých troch minútach dal o sebe vedieť prvým streleckým pokusom Ronaldo. Pätičkou ho poslal do šance Mario, ale brankár Beiranvand bol na mieste. Mario bol v akcii aj o chvíľu neskôr, keď sa dostal k strele po nedorozumení iránskej defenzívy, no odkrytú bránku spoza šestnástky netrafil. Portugalci mali hru v rukách, ale nevyťažili nič ani z priameho kopu v podaní Ronalda po štvrťhodine hry, ani zo série rohových kopov. Irán výraznejšie pohrozil až v 22. minúte, po strele Rezaeiana z priameho kopu ale Rui Patricio zasiahnuť nemusel. V permanencii ale už bol po polhodine hry, keď mu priamo do rúk po štandardke hlavičkoval Ezatolahi. "Hluchú" periódu ukončil päť minút pred prestávkou ďalekonosnou strelou Ronaldo a jeho tím sa dočkal gólu v poslednej minúte prvého polčasu. Quaresma trafil z hranice šestnástky excelentne a Beiranvand bol bezmocný - 0:1.

Cristiano Ronaldo strieľa na Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP - Darko Bandic

Ronaldo si v úvode druhého polčasu vypýtal po zákroku Ezatolahiho v šestnástke pokutový kop, ktorý arbiter nariadil až po zásahu videorozhodcu, ale Beiranvand jeho strelu z bieleho bodu zlikvidoval. Irán chytil na chvíľu "druhý dych" a v 58. minúte iba včasný zákrok Pepeho pred nabiehajúcim útočníkom Azmounom zabránil veľkej možnosti na vyrovnanie. V nervóznej atmosfére musel potom paraguajský arbiter krotiť vášne na oboch stranách, futbalovo boli naďalej nebezpečnejší Portugalci a ich líder Ronaldo v 66. minúte pálil z diaľky vedľa súperovej bránky. Viac ale potreboval útočiť Irán a jeho ambície naznačil o šesť minút neskôr prízemnou strelou tesne vedľa striedajúci Ghoddos. Portugalci ale ázijský tím nepúšťali do blízkosti bránky a kontrolovali tesný náskok. Osem minút pred koncom rozhodca po zhliadnutí videozáznamu udelil Ronaldovi žltú kartu za zákrok na Rezaeiana v súboji bez lopty. Irán sa dočkal vyrovnania v 93. minúte, na základe systému VAR nariadil rozhodca penaltu a premenil ju Ansarifard. Portugalsko mohol potom vyradiť z turnaja Taremi, ale vo veľkej šanci rozvlnil iba bočnú sieť.

Irán - Portugalsko 1:1 (0:1)
Góly: 90.+3 Ansarifard (z 11m) - 45. Quaresma. ŽK: Hajsafi, Azmoun - Guerreiro, Quaresma, Ronaldo, Cedric Soares. Rozhodovali: Caceres - Cardozo, Zorrilla (všetci Parag.), 41.685 divákov.

Irán: Beiranvand - Rezaeian, M. Hosseini, Pouraliganji, Hajsafi (56. Mohammadi) - Taremi, Jahanbakhsh (70. Ghoddos), Ezatolahi (76. Ansarifard), Ebrahimi, Amiri - Azmoun

Portugalsko: Rui Patricio – Cedric Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro – Quaresma (70. B. Silva), Carvalho, Ad. Silva, Mario (84. Moutinho) – An. Silva (90.+6 Guedes), Ronaldo

Carlos Queiroz, tréner Iránu: "Bol to neuveriteľný zápas. Intenzívny, dramatický a plný emócií. Takto nejako by mohlo vyzerať finále MS. Nemôžem byť nespokojný, boli sme vyrovnaným súperom Portugalsku, čo je určite kandidát na záverečný zápas na šampionáte."

Ricardo Quaresma, strelec gólu Portugalska: "Splnili sme náš cieľ a máme pár dní na to, aby sme sa pripravili na ďalší zápas. Proti Uruguaju to určite nebude ľahké, je to silný tím so skvelými hráčmi."

Alireza Jahanbakhsh, stredopoliar Iránu: "Je to pre nás veľké sklamanie. Vytvorili sme si šance, nanešťastie sme ich nedokázali premeniť. V úplnom závere sme mali veľkú príležitosť a mohli sme postúpiť. Nepodarilo sa, ale ako každý videl, urobili sme pre to všetko."

Viac o téme: Portugalsko Irán MS v Rusku 2018