VIDEO Švajčiari remizovali s Kostarikou: Do osemfinále postúpili z druhého miesta

Švajčiari oslavujú postup zo skupiny Švajčiari oslavujú postup zo skupiny Zdroj: SITA/AP/Vadim Ghirda

NIŽNIJ NOVGOROD - Švajčiarsko remizovalo s Kostarikou 2:2 (1:0) v stredajšom večernom súboji v E-skupine na XXI. majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku. Tento výsledok v kombinácii s triumfom Brazílie nad Srbskom (2:0) znamená, že Švajčiari postúpili do osemfinále z druhého miesta a v úvode vyraďovacej časti budú ich súpermi Švédi. Zápas odohrajú 3. júla od 16.00 h SELČ v Petrohrade. Kostaričania s jedným bodom skončili na dne E-skupiny.

V Nižnom Novgorode sa ujali vedenia Švajčiari, keď po polhodine hry Blerim Džemaili prudkou strelou otvoril skóre. V 56. min vyrovnal Kendal Waston na 1:1. Keď sa už zdalo, že sa skóre nebude meniť, prišiel turbulentný záver. Najprv v 88. min Josip Drmič poslal Švajčiarov do vedenia, ale v 3. min nadstaveného času si švajčiarsky brankár Yann Sommer strelil kuriózny vlastný gól po pokutovom kope Bryana Ruiza, keď sa lopty od brvna odrazilo do jeho hlavy a odtiaľ za bránkovú čiaru.

Kostarický úvod vzbudzoval rešpekt. Tri strely do priestoru bránky za 6 minút bolo viac ako tento stredoamerický zástupca vyprodukoval dokopy v predchádzajúcich dvoch zápasoch v Rusku. V 10. min mohol otvoriť skóre Colindres, ktorého prudká strela z hranice šestnástky sa odrazila od brvna pred bránkovú čiaru. O deväť minút neskôr sa blysol Oviedo, ktorého pokus musel Sommer vyraziť na roh. Mdlí Švajčiari sa prvýkrát k niečo poriadnemu dostali v ofenzíve až po polhodine hry a hneď bol z toho gól. Embolo hlavičkou priťukol Džemailimu a ten z ideálnej stredovej pozície z päťky nekompromisne napálil loptu do stredu kostarickej bránky - 1:0.

Už po troch minútach druhého polčasu mohol vyrovnať Campbell, ale v dobrej pozícii minul švajčiarsku bránku. V 56. min sa kostarickí hráči aj ich fanúšikovia predsa len dočkali prvého gólu na MS v Rusku. Campbell poslal loptu z rohu na hranicu päťky a tam najvyššie vyskočil Waston, ktorý hlavou nedal Sommerovi šancu - 1:1. Potom prevzali iniciatívu Švajčiari a v 78. min sa takmer ujali vedenia. Hlavička striedajúceho Drmiča skončila na spojnici brvna a žrde kostarickej bránky. Útočník Borussie Mönchengladbach sa dočkal v 88. min, keď pohotovou strelou po prihrávke z krídelného priestoru zabezpečil priebežné vedenie pre už aj tak postupujúcich Švajčiarov. Helvéti sa napokon druhého víťazstva na turnaji zatiaľ nedočkali. V nadstavenom čase sa kopal proti nim pokutový kop a brankár Sommer si po strele Ruiza stečoval loptu do siete.

Majstrovstvá sveta 2018 vo futbale - E-skupina (Nižnij Novgorod / Štadión Nižnij Novgorod):

Švajčiarsko - Kostarika 2:2 (1:0)
Góly: 31. Džemaili, 88. Drmič - 56. Waston, 90.+ Sommer (vlastný), ŽK: 37. Lichtsteiner, 75. Zakaria, 83. Schär - 12. Gamboa, 29. J. Campbell, rozhodoval: Turpin (Fr.)

Zostavy:
Švajčiarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Akanji, R. Rodríguez - Behrami (60. Zakaria), G. Xhaka - Shaqiri (81. Lang), Džemaili, Embolo - Gavranovič (69. Drmič)
Kostarika: K. Navas - Gamboa (90.+ I. Smith), G. González, J. Acosta, Waston, Oviedo - Colindres (81. Wallace), C. Borges, D. Guzmán (90.+ Azofeifa), Ruiz - J. Campbell

Viac o téme: Kostarika Švajčiarsko MS v Rusku 2018