VIDEO Vicemajster z Argentíny končí: Albiceleste ožiarila ostrá hviezda menom Mbappé!

Francúzska oslavaFrancúzska oslava Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

KAZAŇ - Prvými štvrťfinalistami na XXI. majstrovstvách sveta v Rusku (14. júna - 15. júla) sa stali futbalisti Francúzska, ktorí v sobotňajšom osemfinálovom stretnutí v Kazani vďaka obratu zdolali Argentínčanov 4:3 (1:1).

Úradujúci vicemajstri Európy boli najmä v prvej polovici úvodného dejstva lepším tímom a na začiatku sa ujali vedenia z pokutového kopu zásluhou Antoina Griezmanna. Argentínčania na rozhraní polčasov otočili skóre zásluhou utešenej strely Ángela Di Maríu a šťastnom zásahu Gabriela Mercada.

Potom však už prišli chvíle zverencov trénera Didiera Deschampsa. Dôležitý pekný vyrovnávajúci gól strelil z diaľky Benjamin Pavard a následne sa o rozhodnutie postaral Kylian Mbappé, ktorého dva presné zásahy znamenali vyradenie aktuálnych svetových vicešampiónov. Zníženie Sergia Agüera v tretej minúte nadstaveného času prišlo už neskoro.

Ako prví vážnejšie pohrozili Francúzi. Po Mascheranovom nedovolenom zákroku 9. min zakrútil Griezmann ľavačkou priamy kop, ale len opečiatkoval brvno. O dve minúty neskôr sa Mbappé zmocnil lopty na vlastnej polovici a predviedol fantastické zrýchlenie, keď preletel okolo viacerých Argentínčanov.

Až v pokutovom území ho zastavil Rojo, bol z toho pokutový kop a kanonier madridského Atlética sa v 13. min z bieleho bodu nemýlil - 1:0. V 19. min opäť unikol Mbappé a na hranici šestnástky ho fauloval Tagliafico, ale Pogba vystrelil z priameho kopu nad. Argentínčania sa dočkali vyrovnania tesne pred prestávkou, v 41. min skončila utešená strela Di Maríu k ľavej žrdi z približne 25 m v Llorisovej sieti.

Juhoameričania z ničoho nič udreli hneď po zmene strán. Po priamom kope Banegu francúzska obrana odvrátila loptu k Messimu, ktorého strelu ľavou nohou tečoval Mercado a šťastne poslal svoje mužstvo do vedenia. V 55. min prišlo neoorozumenie Fazia s Armanim, ale Griezmann sa nedostal k zakončeniu. O dve minúty neskôr však predviedol Pavard parádnu strelu a z vyrovnal na 2:2.

O francúzsky obrat na 3:2 sa postaral v 64. min Mbappé, keď sa v pokutovom území dostal k lopte a ľavačkou prekonal Armaniho. Ofenzívny klenot "trikolóry" o štyri minúty neskôr zatĺkol klinec do argentínskej rakvy, keď úspešne zakončil vydarenú kontru - tentoraz pravačkou. Následná argentínska snaha o zdramatizovanie záveru priniesla náznaky šancí. Až v nadstavenom pretavil Messiho center do gólovej hlavičky striedajúci Agüero.

Výsledok - MS 2018 vo futbale - osemfinále:

KAZAŇ
Francúzsko - Argentína 4:3 (1:1)
Góly: 13. Griezmann (z pok. kopu), 57. Pavard, 64. a 68. Mbappé - 41. Di María, 48. Mercado, 90.+ Agüero, ŽK: 72. Matuidi, 73. Pavard, 90.+ Giroud - 11. Rojo, 19. Tagliafico, 43. Mascherano, 50. Banega, 90.+ Otamendi rozhodoval: Faghani (Irán), 42 873 divákov
Zostavy:
Francúzsko:
Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Lucas Hernández - N. Kanté, Pogba - Mbappé (89. Thauvin), Griezmann (83. Fekir), Matuidi (75. Tolisso) - Giroud

Argentína: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo (46. Fazio), Tagliafico - E. Pérez (66. Agüero), Mascherano, Banega - Pavón (75. Meza), Messi, Di María

Hlasy (zdroj: FIFA, Championat.com):
Didier Deschamps (tréner Francúzska): "Práve pre takéto okamihy som trénerom - plné štadióny, zápasy skúsených a kvalitných tímov. Náš výber je síce výrazne mladší, ale sme tu a už sme postúpili do štvrťfinále. Dokázali sme odpovedať na dva gól súpera, čo si vyžadovala silný charakter mužstva. Nebolo to jednoduché, ale bojovali sme. Náš tím je mentálne odolný a má ešte veľa priestoru na progres. Som na týchto chlapcov veľmi pyšný. Som aj šťastný, pretože sa tvrdo pripravovali týždne a mesiace. Nechceli sme chýbať medzi osmičkou najlepších a ani nebudeme."

Jorge Sampaoli (tréner Argentíny): "Vypadnutie je veľmi bolestivé. Špeciálne pre to, že hráči do toho vložili veľa. Zápas to bol poriadne náročný. V Rusku sa nám nepodarilo splniť cieľ, z čoho som smutný. Som frustrovaný, čo je podľa môjho názoru normálne. V súčasnosti ešte neviem povedať, aká bude moja budúcnosť."

Kylian Mbappé (stredopoliar Francúzska, autor dvoch gólov a najlepší hráč zápasu): "Vždy som hovoril, že na majstrovstvách sveta prichádzajú najlepší hráči z celého sveta. Nie je lepšie fórum, na ktorom sa futbalista môže predviesť. Mám veľkú radosť, že mne sa to dnes podarilo. Je zábavné, že som sa narodil v roku, kedy Francúzsko naposledy získalo titul majstrov sveta, ale fanúšikov viac zaujíma náš triumf a nie rok môjho narodenia."

Viac o téme: Francúzsko Argentína MS v Rusku 2018
  • Zdroj: športky, TASR