Lackova báječná jazda dostala finálovú stopku: Eastbourne ovládol Zverev

Mischa ZverevMischa Zverev Zdroj: SITA/AP/Gareth Fuller

EASTBOURNE - Slovenský tenista Lukáš Lacko podľahol v nedeľňajšom finále na turnaji ATP World Tour 250 Nature Valley International na tráve v britskom Eastbourne (dotácia 721 085 eur) rovnako nenesadenému Nemcovi Mishovi Zverevovi za 98 minút 4:6, 4:6. Víťaz si pripíše do rebríčka 250 bodov a prémiu 117 030 eur pred zdanením, zdolaný finalista získa 150 bodov a odmenu 66 115 eur. Lacko napriek neúspechu vo finále postúpil v "online" poradí rebríčka na priebežné 73. miesto, jeho maximom zostáva 44. priečka z januára 2013.

Slovenskému reprezentantovi Lackovi nevyšiel vstup do zápasu, keď hneď v prvej hre stratil svoje podanie. V neskoršom priebehu sa dostal Slovák k jednému brejbalu, ktorý však nevyužil. Zverev tak za stavu 5:4 pri svojom podaní premenil prvý setbal a zvíťazil v prvom dejstve v pomere 6:4. V piatej hre druhého setu, ktorá trvala takmer trinásť minút, ponúkol Lacko svojmu súperovi šesť brejkbalov. Posledný z nich dokázal Zverev premeniť a ujal sa vedenia 3:2. Túto výhodu si Nemec udržal až do koncovky setu, keď za stavu 5:4 pri svojom servise premenil prvý mečbal.

Tridsaťročný Lacko (94. v rebríčku ATP) a rovnako starý Misha Zverev (67.) odohrali siedme vzájomné stretnutie. Nemec si pripísal už šieste víťazstvo. Naposledy sa stretli rovnako na tráve minulý rok v nemeckom Halle, v 1. kole triumfoval starší brat známejšieho a úspešnejšieho Alexandra Misha Zverev dvakrát 6:4.

Rodák z Piešťan Lacko si na ceste do finále pripísal skalpy dvoch rebríčkovo vyššie postavených súperov. V osemfinálovom 2. kole zdolal po tuhom boji jednotku turnaja a momentálne jedenásteho hráča rebríčka ATP Diega Schwartzmana z Argentíny 4:6, 6:4, 7:5. V semifinále si bez straty podania poradil v dvoch setoch 6:3, 6:4 s turnajovou štvorkou a semifinalistom tohtoročného Roland Garros Talianom Marcom Cecchinatom (31. v rebríčku)

Slovenský reprezentant Lacko neuspel v druhom finále v kariére na hlavnom okruhu ATP. Predtým sa vo finále predstavil vo februári 2012, keď v chorvátskom Záhrebe nestačil na Michaila Južného z Ruska (2:6, 3:6). Rodák z Moskvy Misha Zverev sa teší zo svojho premiérového titulu na turnaji ATP. Jeho doterajším maximom bola finálová účasť na dvoch podujatiach. Pred ôsmimi rokmi prehral na hardovom turnaji vo francúzskom Metz s domácim Gillesom Simonom 3:6, 2:6. Minulý rok podľahol na antukovom turnaji vo švajčiarskej Ženeve rovnako domácemu Stanovi Wawrinkovi 6:4, 3:6, 3:6.