Argentína stále potrebuje Messiho: Na nikoho nie je vytváraný väčší tlak!

Sklamaný Lionel MessiSklamaný Lionel Messi Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

KAZAŇ - Argentínsky futbalista Lionel Messi ani na svojom štvrtom svetovom šampionáte nestrelil gól vo vyraďovacej časti. V sobotňajšom na presné zásahy bohatom osemfinále MS 2018 proti Francúzsku (3:4) v ruskej Kazani síce Messi mal dve asistencie, ale svoj gólový pôst v tzv. súbojoch play-off na MS predĺžil na 756 minút. Dvoma asistenciami aspoň vyrovnal zápis krajana Diega Maradonu z roku 1986 zo súboja proti Kórejskej republike.

Argentína sa v roku 1986 s líderskou osobnosťou Maradonom stala majstrom sveta, zatiaľ čo aktuálne v Rusku skončila svoju púť v osemfinále. V súvislosti s tým sa očakáva, že 31-ročný Messi ukončí reprezentačnú kapitolu svojej kariéry. Na svetových šampionátoch v rokoch 2006 - 2018 strelil dovedna 6 gólov, ale argentínskeho titulu sa nedočkal. Po dvoch štvrťfinálových účastiach v rokoch 2006 a 2010 bol k celkovému prvenstvo blízko v roku 2014, ale Argentína vtedy tesne nezvládla posledný krok. Vo finále podľahla Nemecku po predĺžení 0:1.

Messi neuspel s Argentínou vo finále troch veľkých podujatí v ostatných štyroch rokoch. Okrem spomenutých MS 2014 to bolo aj nezvládnuté finále na podujatí Copa América v rokoch 2015 a 2016. V oboch prípadoch boli nad sily Argentínčanov Čiľania, ale až po strelách zo značky pokutového kopu. V roku 2016 sa hral turnaj Copa América aj za účasti stredoamerických a severoamerických tímov s prívlastkom "storočnicový". Messi bol strieborný s Argentínou na juhoamerickom šampionáte aj v roku 2007.

Lionel Messi Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Líder ofenzívy španielskeho klubu FC Barcelona reprezentuje svoju vlasť na seniorskej úrovni od roku 2005. Jediný veľký medzinárodný úspech na reprezentačnej úrovni (hoci vo futbale nie až tak výnimočný) si Messi vybojoval v roku 2008 na olympijských hrách v Pekingu, odkiaľ si Argentína priniesla zlaté medaily. Na olympijských turnajoch vo futbale z dôvodu vekového ohraničenia nemôžu hrať všetci najlepší futbalisti. Messi bol aj súčasť víťazného argentínskeho tímu na MS do 20 rokov v Holandsku pred 13 rokmi.

Messiho stále potrebujeme, tvrdí Mascherano

Argentínske vyradenie Francúzmi (3:4) v osemfinále majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku malo za následok rozlúčku zatiaľ dvoch hráčov "Albicelestes" s najcennejším dresom. Sú nimi Javier Mascherano a Lucas Biglia. Ďalší čerstvý tridsiatnik Sergio Agüero informoval o tom, že bude pokračovať v reprezentačnom tíme, ak o neho v budúcnosti prejavia záujem.

Najočakávanejšie rozhodnutie v tomto smere z úst 31-ročného Lionela Messiho sa zatiaľ neudialo. Líder argentínskeho tímu po predčasnom konci na MS 2018 nechcel otvárať túto tému, vôbec nehovoril s médiami. Jeho niektorí spoluhráči to urobili za neho. Povzbudzujúce slová mu adresoval najmä Mascherano, ktorý s Messim strávil osem sezón v FC Barcelona.

"Verím, že Messi bude mať dostatok túžby na pokračovanie v národnom tíme. Teraz potrebuje najmä pokoj, mal by si dopriať dovolenku s rodinou. Žiadny hráč v medzinárodnom futbale nie je pod takým tlakom ako Messi. Nebolo by dobré, keby teraz niekto na neho naliehal, aby sa vyjadril. Keď raz jedného dňa skončí s futbalom, až vtedy si všetci uvedomíme, aký to bol velikán tohto športu," uviedol obranca či defenzívny štít Javier Mascherano, ktorý končí v mužstve Argentíny ako 34-ročný.

Lionel Messi Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Sergio Agüero na túto tému skonštatoval, že sa ešte necíti taký starý, aby "zabalil" reprezentačnú kariéru. Práve zakončovateľ Manchestru City bol jedným zo strelcov argentínskych gólov v kazanskej "prestrelke" s Francúzmi, ale v nadstavenom čase už len upravil na konečných 3:4.

"Tento svetový šampionát nás viacerých zastihol v ideálnom veku. Teraz nastáva čas na príchod mladých hráčov so sľubnou budúcnosťou. Ak však Jorge Sampaoli alebo iný tréner prejavia ešte o mňa záujem, nebudem sa tomu brániť. Chápem však, že vek nezastavím," uviedol Agüero.

Na adresu Lionela Messiho a všeobecne smutnej nálady po predčasnom konci na MS doplnil: "Všetci smútime, ale Leo asi najviac. On je pod najväčším tlakom a on to aj najviac prežíva z nás všetkých. Keď sa prehrá zápas so skóre 3:4, ani k tomu netreba veľa dodávať. Chcem sa len poďakovať fanúšikom, ktorí za nami merali cestu a podporovali nás v Rusku."

Viac o téme: Lionel Messi Argentína MS v Rusku 2018
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Pavel Golovkin, Jon Super, Petr David Josek
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články