VIDEO Anglicko zaplavila vlna eufórie: Albión po 28 rokoch v semifinále šampionátu

Anglický futbalista Dele AlliAnglický futbalista Dele Alli Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

SAMARA - Futbalisti Anglicka zvíťazili nad Švédmi 2:0 v sobotňajšom stretnutí štvrťfinále na majstrovstvách sveta v Rusku. "Albión" sa medzi najlepším kvartetom predstaví prvýkrát od šampionátu 1990 v Taliansku. Anglicko zdolalo Švédsko na MS vôbec prvýkrát, predchádzajúce konfrontácie (2002 a 2006) sa skončili nerozhodne (1:1 a 2:2). Prvý a víťazný gól stretnutia dosiahol hlavou v 30. min Harry Maguire po rohovom kope Ashleyho Younga.

V úvode druhého polčasu mohol vyrovnať Marcus Berg, jeho pokus však zastavil brankár Jordan Pickford. V 60. min udreli Angličania aj druhýkrát. Gólovú poistku pridal, opäť hlavou, Dele Alli, ktorý zužitkoval center Jesseho Lingarda. Zverenci trénera Garetha Southgata o prvú účasť vo finále po 52 rokoch zabojujú s lepším z duelu Rusko - Chorvátsko (v sobotu od 20.00 h SELČ v Soči).

Oba tímy začali opatrne, prvý strelecký pokus patril Švédom. V 12. min sa odhodlal Viktor Claesson, ale z veľkej vzdialenosti poslal loptu nad bránku Jordana Pickforda. Na druhej strane sa po práci Raheema Sterlinga dostal do zakončenia Harry Kane, spoza šestnástky však minul. Angličania sa dočkali prvého gólu v 30. min: Harry Maguire sa po rohovom kope Ashleyho Younga presadil cez Emila Forsberga a hlavou otvoril skóre. V závere prvého polčasu mohol "Albión" zdvojnásobiť náskok - Jordan Henderson vysunul Raheema Sterlinga, ten však neobišiel brankára Robina Olsena a ani na dvakrát nebol úspešný. S následným rohom si švédska obrana poradila.

Hneď v úvode druhej časti hry mali Švédi príležitosť vyrovnať. V 47. min centroval Ludwig Augustinsson, ale Berg ani svojim štrnástym pokusom na šampionáte nedosiahol gól - jeho umiestnenú hlavičku vyrazil Pickford. Potom prebrali iniciatívu Angličania. Po zmätku v šestnástke Švédska v 54. min ešte gól nevydolovali. O päť minút neskôr sa však už skóre zmenilo. Jesse Lingard z prvej poslal vysokú loptu k vzdialenejšej žrdi, kde si nabehol Dele Ali a nepomýlil sa - 2:0. Vzápätí mohli Švédi skorigovať. Berg priťukol Claessonovi, ale opäť sa blysol Pickford. V 68. min mohli Angličania viesť rozdielom triedy, ale Maguire z hranice päťky minul bránku. O štyri minúty sa dostal do veľkej šance Berg po prihrávke striedajúceho Johna Guidettiho, ale z blízka nezamieril presne. Defenzíva Anglicka nepustila v závere súpera do tlaku. Najmladší anglický výber v histórii MS dotiahol duel do víťazného konca a zopakoval účasť v semifinále po 28 rokoch.

Majstrovstvá sveta 2018 vo futbale v Rusku - štvrťfinále:

SAMARA
Švédsko - Anglicko 0:2 (0:1)
Góly: 30. Maguire, 59. Alli, ŽK: 88. Guidetti, 90.+ S. Larsson - 87. Maguire, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 39 991 divákov

Zostavy:
Švédsko: Olsen - Krafth (85. Jansson), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson, S. Larsson, Ekdal, E. Forsberg (65. Olsson) - Berg, Toivonen (65. Guidetti)
Anglicko: Pickford - K. Walker, Stones, Maguire - Trippier, Alli (77. Delph), Henderson (85. Dier), Lingard, A. Young - Kane, Sterling (90.+ Rashford)

Viac o téme: Anglicko Švédsko MS v Rusku 2018