Cibulková ide ako parný valec: Na Wimbledone si zahrá už vo štvrťfinále!

Dominika CibulkováDominika Cibulková Zdroj: TASR/AP

LONDÝN - Slovenská tenistka Dominika Cibulková zvíťazila za 81 minút 6:4, 6:1 nad rovnako nenasadenou Chsieh Su-wej z Taiwanu v stretnutí pondelňajšieho osemfinále dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (2. - 15. júla, celková dotácia 34 milióna libier, tráva). Víťazka si za postup do štvrťfinále pripíše do rebríčka WTA 430 bodov a prémiu 281-tisíc britských libier pred zdanením. V súboji o postup medzi najlepšiu štvorku ju čaká dvanástka turnaja a víťazka Roland Garros 2017 Lotyška Jelena Ostapenková, nad ktorou uspela v oboch doterajších vzájomných stretnutiach.

Prvé dejstvo malo nevídaný priebeh, keď si obe hráčky nedokázali v úvodných ôsmich gemoch udržať svoje podanie. Podarilo sa to až slovenskej tenistke v deviatej hre. Následne za stavu 5:4 pri servise súperky premenila Cibulková druhý setbal a zvíťazila v prvom dejstve v pomere 6:4. Taiwančanka stratila v úvodnom sete všetkých päť svojich podaní, Slovenke tak stačilo udržať si svoj servis v jednom prípade. Úvod druhého dejstva patril jednoznačne slovenskej tenistke. Po ďalších dvoch úspešných brejkoch sa dostala do vedenia 3:0. Svoju dominanciu potvrdzovala aj v ďalšom priebehu a za stavu 5:1 pri svojom podaní využila hneď prvý mečbal a ukončila druhé dejstvo v pomere 6:1.

Dvadsaťdeväťročná Cibulková (33. v rebríčku WTA) a o tri roky staršia Chsieh Su-wej (48.) odohrali tretie vzájomné stretnutie. V oboch predošlých zápasoch sa z víťazstva tešila slovenská tenistka. V roku 2014 triumfovala v 2. kole turnaja v Kuala Lumpur hladko 6:1, 6:2. Minulý rok sa stretli v 2. kole grandslamového Australian Open, po tesnom priebehu zvíťazila Cibulková 6:4, 7:6 (8).

Dominika Cibulková Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/AP

Z postupu Cibulkovej do štvrťfinále mal veľkú radosť generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. "Blahoželám Dominike k fantastickému úspechu. Proti nepríjemnej Su-Wei Hsieh, ktorá je šikovná a má hru na trávu, podala najmä v druhom sete vynikajúci výkon. V úvode zápasu bola trochu nervózna a spravila tam niekoľko dvojchýb. Koncovku setu však zvládla bravúrne a v druhom dejstve už na dvorci dominovala. Určite má šancu aj proti Ostapenkovej, ktorá hrá riskantne, vďaka čomu vlani vyhrala Roland Garros. Videl som priamo vo Wimbledone Dominikine stretnutia proti Britke Johanne Kontovej i Belgičanke Elise Mertensovej. Kvalita jej hry rastie od zápasu k zápasu a ak bude proti Ostapenkovej dobre servovať, môže postúpiť do semifinále," povedal Moška.

Výkon Cibulkovej vyzdvihla aj bývalá svetová desiatka Karina Cíleková-Habšudová. "Dominika je od začiatku turnaja v hernej pohode, hrá bezchybne takticky, čo potvrdila aj proti Su-Wei Hsieh. Má veľkú šancu uspieť aj vo štvrťfinále proti Ostapenkovej, ktorá je bombardérka, bude to vabank. Ostapenková hrá priamky bez rotácie a takýto štýl hry by mohol Dominike vyhovovať. Je to pre ňu prijateľná súperka," uviedla dlhoročná slovenská fedcupová reprezentantka.

Dominika Cibulková po výhre Galéria fotiek (8) Zdroj: športky

Zverenkyňa Mateja Liptáka Cibulková bola vlani v 3. kole v All England Lawn Tennis and Croquet Clube, v ktorom podľahla Chorvátke Ane Konjuhovej po tuhom boji 6:7 (3), 6:3, 4:6. V rokoch 2016 a 2011 sa dostala na slávnom trávnatom grandslame do štvrťfinále. Tohtoročným postupom do rovnakej fázy turnaja si vyrovnala svoje kariérne maximum na tomto turnaji. V doterajšom priebehu turnaja nestratila Cibulková ani set. V 1. kole zdolala Francúzsku Alizé Cornetovú 7:6 (3), 6:1, v 2. kole triumfovala nad domácou nádejou a turnajovou dvadsaťdvojkou Johannou Kontovou 6:3, 6:4, aby v 3. kole nedala šancu päťnástej nasadenej Belgičanke Elise Mertensovej, ktorú vyprevadila z kurtu po víťazstve dvakrát 6:2.

Slovenská fedcupová reprezentantka Cibulková sa vo svojej kariére dostala ôsmykrát medzi najlepšiu osmičku na grandslamovom podujatí. Jej doterajším maximom na turnajoch veľkej štvorky je finálová účasť na Australian Open 2014, kde v súboji celkový triumf podľahla Čínanke Na Li 6:7 (3), 0:6. Výborný výsledok dosiahla v začiatkoch kariéry, keď sa predstavila v semifinále Roland Garros 2009. Medzi jej najväčšie úspechy môžeme rátať aj titul koncosezónnej majsterky sveta WTA 2016.