Parný valec Federer ničí všetkých do radu: Francúzsky súper nemal žiadnu šancu

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA/AP/Tim Ireland

LONDÝN - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal prvým štvrťfinalistom mužskej dvojhry na treťom grandslamovom turnaji sezóny vo Wimbledone (2. - 15. júla, celková dotácia 34 miliónov libier, tráva). V osemfinálovom súboji zdolal v troch setoch 22. nasadeného Francúza Adriana Mannarina 6:0, 7:5, 6:4.

Tridsaťšesťročný rodák z Bazileja vstúpil do zápasu vo veľkom štýle. V prvom sete povolil súperovi získať iba päť loptičiek a logickým vyústením tohto priebehu bol výsledok 6:0. V druhom dejstve sa však hra vyrovnala a na brejk čakali diváci až do jedenásteho gemu. Federer vtedy zobral Mannarinovi servis a triumfoval 7:5. Samotný Švajčiar označil tento moment ako rozhodujúci. "Ak by Adrian vyhral druhý set, zápas sa mohol vyvíjať odlišne. Vedel som, že bude lepší ako v úvode duelu, čo aj ukázal," povedal osemnásobný wimbledonský šampión pre BBC Sport.

Roger Federer Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Tim Ireland

Tretí set ponúkol opäť vyrovnaný tenis, no v dôležitých momentoch mal presnejšiu ruku aktuálne druhý muž svetového rebríčka. Federer najskôr v ôsmej hre pri vlastnom servise odvrátil tri brejkbaly, následne zobral súperovi podanie a záverečné dejstvo získal pre seba pomerom 6:4. Vďaka tomu dosiahol už jedenáste víťazstvo bez straty setu na wimbledonskej tráve za sebou. Túto sériu ťahá od semifinálovej prehry s Kanaďanom Milosom Raonicom v roku 2016.

Nasadená jednotka sa vo štvrťfinále stretne s víťazom duelu Gael Monfils (Fr.) - Kevin Anderson (JAR-8). Súboj dvoch hráčov s kvalitným podaním čaká na Johna Isnera a Milosa Raonica. Deviaty nasadený Isner v troch setoch, z toho dvoch tajbrejkoch, pokoril Gréka Stefanosa Tsitsipasa a postúpil prvýkrát do wimbledonského štvrťfinále. Finalista spred dvoch rokov Raonic, trinástka "pavúka", ukončil úspešné ťaženie amerického prekvapenia turnaja, keď Mackenzieho McDonalda zdolal v štyroch setoch. Prvýkrát v kariére si osmičku najlepších singlistov na londýnskej tráve zahrá aj Kei Nišikori, japonská dvadsaťštvorka vyradila lotyšského tenistu Ernestsa Gulbisa aj vďaka zvládnutiu dvoch tajbrejkov 3:1 na sety.