Výrokom oslavujúcim Ukrajinu si vyslúžil vyhadzov: Chorváti ho vylúčili z delegácie

Domagoj Vida a Ognjen Vukojević
Domagoj Vida a Ognjen Vukojević

MOSKVA - Chorvátsky futbalový zväz (HNS) vylúčil z výpravy národného tímu na XXI. majstrovstvách sveta v Rusku (14. júna - 15. júla) niekdajšieho reprezentanta Ognjena Vukojeviča. Dôvodom je zverejnené video, na ktorom spoločne so súčasným stopérom "vatrenich" Domagojom Vidom po sobotňajšom štvrťfinálovom triumfe nad domácimi Rusmi oslavovali Ukrajinu.

Fráza "Sláva Ukrajine" sa však zvykla používať medzi ukrajinskými nacionalistami. Politické vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú navyše mimoriadne napäté od anexie Krymu v roku 2014.

Spomenutá dvojica venovala víťazstvo "fanúšikom Dynama Kyjev a Ukrajine." Obaja hráči kedysi spolu hrávali vo farbách kyjevského Dynama. Kým Vida vyviazol len s oficiálnym varovaním zo strany Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), Vukojevič, ktorí pôsobí ako skaut, si musel pobaliť kufre a opustiť chorvátsku delegáciu. Od FIFA zároveň vyfasoval pokutu 15-tisíc švajčiarskych frankov.

"Nechcem byť pre náš tím ako bremeno pred mimoriadne dôležitým semifinálovým zápasom MS, najmä vo chvíľach, keď potrebuje pokoj a sústredenie," vyhlásil Vukojevič, ktorý zdôraznil, že jeho video malo slúžiť ako pozdrav priateľom na Ukrajine, nie ako politická provokácia.

"Chápem, že to mohlo byť interpretované aj inak. Je mi to ľúto, ospravedlňujem sa ruskej verejnosti, ak moje vyhlásenia vzali v zlom. Som veľmi hrdý na úspech Chorvátska na MS a chlapcom želám vo zvyšných dueloch všetko najlepšie," doplnil 34-ročný rodák z Bjelovaru, ktorý za Chorvátsko odohral 55 zápasov a strelil štyri góly. Strelecký účet v reprezentácii si otvoril 16. októbra 2007 v prípravnom stretnutí proti Slovensku (3:0) v Rijeke.

 

 


Tagy: Domagoj Vida Chorvátsko Ognjen Vukojević

Zdroj:
SITA
Foto:
twitter.com; Video: twitter.com

DISKUSIA