Slovenský hokej chce byť ešte profesionálnejší: Nechali sme sa inšpirovať zahraničím

Rozhodcovia sa snažia oddeliť zľava Ivana Ďatelinku (Banská Bystrica) a Andreho Devauxa (Trenčín)
Rozhodcovia sa snažia oddeliť zľava Ivana Ďatelinku (Banská Bystrica) a Andreho Devauxa (Trenčín)

BRATISLAVA - Slovenský futbalový zväz (SFZ) nie je jediným športovým zväzom na Slovensku, ktorý bude disponovať profesionálnymi rozhodcami. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) pracuje s témou profesionálnych rozhodcov už dlhšiu dobu.

SZĽH mal v ročníku 2017/2018 troch hlavných a dvoch čiarových profesionálnych rozhodcov. "Hokejisti" pritom zaviedli projekt profesionálnych rozhodcov už pred ôsmimi rokmi. "Ešte za éry prezidenta Juraja Širokého sme mali troch profesionálnych rozhodcov. Ale potom, čo si neplnili dohodnuté kritériá, boli zrušení," povedal člen oddelenia rozhodcov SZĽH Juraj Sýkora. Myšlienka vrátiť sa k profesionálnym arbitrom sa zrodila po príchode Martina Kohúta na čelo SZĽH. "Nechali sme sa inšpirovať zahraničím vo Švédsku, Fínsku, ale aj susednej Českej republike majú takých arbitrov už niekoľko sezón," dodal Sýkora.

Hokejová sezóna trvá iba osem mesiacov, a preto rozhodcovia, ktorých zamestnáva SZĽH, pracujú v hokejovom prostredí aj mimo súťažného ročníka. "Snažíme sa ich čo najviac využívať aj na inú činnosť v rámci zväzu. Napríklad na rôzne školenia, videorozbory či konzultácie, aby čo najefektívnejšie zvyšovali úroveň ostatných rozhodcov," tvrdí Sýkora.

Každý profesionálny rozhodca musí byť SZČO a je evidovaný ako športový odborník. "Môžu popritom vykonávať aj inú prácu či podnikateľskú činnosť. Snažíme sa im vytvoriť podmienky na to, aby sa mohli sústrediť najmä na prácu rozhodcov," uviedol Sýkora. Hlavní arbitri inkasovali v ostatnej sezóne dvetisíc eur mesačne ako odmenu plus ďalšie financie za nevyhnutné náklady spojené s účasťou na zápasoch (cestovné, ubytovanie, diéty).

SZĽH by rád v najbližšej sezóne videl na slovenských klziskách ešte viac profesionálnych rozhodcov. "Hovoril som s prezidentom Martinom Kohútom a malo by ich byť viac. Chceme do projektu zabudovať najmä mladých chlapcov, aby vznikla konkurencia a všetci na sebe pracovali," uzavrel Sýkora. Výsledok utvorených podmienok má byť okrem rozhodovania na domácom ľade aj presadenie sa na medzinárodnej scéne - svetových šampionátoch, zimných olympijských hrách, zápasoch Ligy majstrov alebo iných ligových súťažiach v rámci výmenných programov.

Informácie sú z tlačovej správy, ktorú agentúre SITA poskytol Peter Jánošík, hovorca Slovenského zväzu ľadového hokeja.


Tagy: Juraj Sýkora

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Branislav Račko

DISKUSIA