Sagan sa na Tour de France postaral o rekordný zápis: Lepšie 30 bodov ako nič

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v zelenom drese pre vedúceho pretekára bodovacej súťažeSlovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v zelenom drese pre vedúceho pretekára bodovacej súťaže Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

QUIMPER - Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v 5. etape 105. ročníka Tour de France a dosiahol tak svoje jubilejné desiate víťazstvo na prestížnych pretekoch. Zároveň sa postaral o prekonanie rekordu v počte dní v zelenom drese. Doterajšie maximum Nemca Erika Zabela 89 dní vyrovnal už v stredu, no keďže si udržal vedenie v bodovacej súťaži, vo štvrtok si ho oblečie už 90-krát.

Jazdec stajne Bora-Hansgrohe sa presadil v záverečnom špurte do kopca a cieľ klasikárskej 204,5 km dlhej trate z Lorientu do Quimperu preťal v čase 4:48:06 h. Na druhom mieste skončil Talian Sonny Colbrelli z tímu Bahrain-Merida a tretí finišoval Belgičan Philippe Gilbert z Quick-Stepu. Na čele celkového poradia sa udržal Belgičan Greg van Avermaet z BMC.

"Moji spolujazdci z BORA-hansgrohe dnes odviedli opäť skvelú prácu - Bodi a Burghardt ťahali na čele pelotónu uz od polovice etapy, zatiaľ čo ostatní mi pripravili pozíciu do záverečného stúpania. V poslednom úseku začal tvrdiť tempo tím Sky a potom tiež zaútočil Gilbert a snažil sa odpútať od balíka. Rýchlo sme ho však doskočili a myslím že Van Avermet tiež vyrazil trochu skoro, a tak sme zostali vo vzájomnom súboji už len ja a Colbreli. Mal som trochu šťastie, pretože Colbreli sa dostával už na moju úroveň. Počas Tour de France je všetko iné, ale dnešné preteky boli trochu ako Ardénske klasiky - hore, dole, vľavo, vpravo a to všetko na úzkych cestách. Technicky to bola veľmi pekná etapa. Dnes som nezískal až tak veľa bodov, pretože za víťazstvo bolo len 30, ale aj to je lepšie ako nič a zajtra nás čaká ďalší podobný deň," napísal Sagan na svoj Facebook.

Slovenský cyklista Peter Sagan Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Trojnásobný a zároveň úradujúci majster sveta v cieľovom kopci vyťažil aj z nie dobrej pozičnej jazdy svojho veľkého rivala, v žltom drese lídra pretekov jazdiaceho Belgičana Grega van Avermaeta. Úradujúci olympijský šampión z tímu BMC Racing začal šprintovať príliš skoro a napokon skončil na 7. mieste s odstupom niekoľkých dĺžok bicykla za Saganom.

"Snažil som sa vyhrať túto etapu, ale bolo to komplikované. Phil Gilbert zaútočil príliš zavčasu, a keďže je tesne za mnou v celkovom poradí, nemohol som ho nechať ujsť. Preto som sa príliš skoro dostal do šprintu. Myslel som si, že posledná zákruta bola bližšie pri cieli ako v skutočnosti bola. Dôležité je, že náš líder Richie Porte nestratil nič v celkovej klasifikácii. Náš tím odviedol skvelú prácu pre nás oboch," uviedol Greg van Avermaet pre Eurosport.

Jeho počínanie komentoval Peter Sagan na oficiálnom webe letour.fr takto: "Veľká vďaka Gregovi! Šiel do toho príliš skoro a pripravil mi dobrý šprint. Musím povedať, že to bola veľmi pekná etapa, technická etapa, v štýle hore-dolu, doprava aj doľava. Užil som si to."

Viac o téme: Peter Sagan
  • Zdroj: TASR, SITA, športky