Anderson po historickom maratóne vyzýva k zmene: Dúfam, že toto bude signál

Unavení John Isner a Kevin Anderson po wimbledonskom maratóneUnavení John Isner a Kevin Anderson po wimbledonskom maratóne Zdroj: SITA/AP - Glyn Kirk

Po piatkovom maratónskom semifinále Wimbledonu medzi juhoafrickým tenistom Kevinom Andersonom a Američanom Johnom Isnerom zosilnelo volanie po tom, aby organizátori grandslamových turnajov zaviedli tajbrejku aj v piatom sete. Zatiaľ k tomuto kroku pristúpili len na US Open, ale šestiapůlhodinový zápas s výsledkom 26:24 v rozhodujúcej sade pre Andersona by mohol prispieť k zmene aj na zvyšných troch grandslamoch.

Názor samotných hráčov zhrnul Isner pri jednej z výmen strán v piatom sete, kedy sa pozrel s utrápeným výrazom na empajrovú rozhodkyňu Máriu Čičakovú a poprosil: "Mohli by sme hrať tie-break, prosím?" Odpoveď samozrejme poznal. Stretnutie úplne vyčerpaných tenistov tak po šiestich hodinách a 34 minútach skončilo Andersonovou výhrou 7:6, 6:7, 6:7, 6:4, 26:24.

Kto čakal po dráme na centrálnom kurte All England Clubu od víťaza výbuch nadšenia, musel byť sklamaný. Viditeľne unavený Juhoafričan nemal na slávenie ani pomyslenie. "Dúfam, že toto bude pre grandslamy signál k zmene. Snáď sa s tým dá niečo robiť, pretože na konci už sa fakt necítite dobre," povedal Anderson po postupe do svojho prvého wimbledonského finále.

Tridsaťdvaročný rodák z Johannesburgu navyše na londýnskej tráve zohral druhý dlhý zápas za sebou. Vo štvrťfinále prekvapujúco vyradil obhajcu titulu Rogera Federera po výsledku 13:11 v piatom sete a na kurte tak v dvoch dueloch strávil takmer 11 hodín. "Bolia ma nohy, sú opuchnuté a ako želé. Myslím, že tajbrejk by bol vhodný aj zo zdravotného hľadiska. Pretože byť tak dlho na ihrisku môže mať negatívny dopad na zdravie hráčov," uviedol Anderson.

"Osobne nevidím žiadnu pridanú hodnotu oproti US Open, kde sa tajbrejk v piatom sete hrá," pridal prvý juhoafrický finalista Wimbledonu po 97 rokoch. Podľa neho na súčasné pravidlo doplatili aj diváci, ktorí si zaplatili za dve semifinále. "A skoro videli len jedno," povedal Anderson.

Druhé semifinále medzi Novakom Djokovičom a svetovou jednotkou Rafaelom Nadalom zo Španielska začalo po maratóne s oneskorením a podľa predpokladov sa v piatok dohrať nestihlo. Duel bol kvôli bezpečnostným predpisom prerušený krátko po jedenástej hodine miestneho času za stavu 6:4, 3:6 a 7:6 pre srbského tenistu a dokončený bude dnes.

Anderson medzitým začal regeneráciu, aby sa dostal pred nedeľným finále do čo najlepšej kondície. "Má pred sebou ťažkú ​​úlohu," poznamenal jeho piatkový súper Isner, ktorý o dlhých dueloch vie svoje. V roku 2010 zohral v prvom kole Wimbledonu s Francúzom Nicolasom Mahutom najdlhší zápas histórie, ktorý vyhral po jedenástich hodinách hry 70:68 v piatom sete. Po trojdňovom stretnutí potom vysoký Američan prehral ďalší zápas za hodinu a štvrť.

"Nikdy som takto dlhý zápas nehral, ​​takže sa musím dať na finále čo najlepšie dohromady. Radšej by som to zvládol rýchlejšie, keď ma čaká stretnutie proti jednému z najlepších hráčov histórie. Rozhodne to nebude jednoduché," povedal Anderson, ktorý vlani na US Open vo svojom prvom grandslamovom finále podľahol Nadalovi.

S regeneráciou Juhoafričan začal hneď po zápase. "Okamžite som išiel do ľadového kúpeľa, potom som sa preťahoval. Ešte predtým som sa najedol. Bola to celkom výzva, pretože v takejto situácii fakt nemáte na jedlo ani pomyslenie, ale musíte sa nejako donútiť," opísal Anderson bezprostredné okamihy po skončení najdlhšieho wimbledonského semifinále v histórii.

Isté však je, že prekvapivý finalista bude mať na zotavenie pred nedeľňajším bojom o titul viac času ako Nadal či Djokovič, ktorí sa minimálne na jeden set vrátia na centrálny kurt dnes o 14:00. "Keď sa na ne pozerám, pohybujú sa ako gazely," poznamenal vyčerpaný Isner. "Ale ak bude Kevin servírovať tak ako proti mne a mať tak vysokú úspešnosť podania, šancu mať určite bude," povzbudil Američan svojho premožiteľa.

Viac o téme: John Isner Kevin Anderson