Homolu počas domáceho víkendu neposlúchalo auto: Dal som do toho všetko

Maťo Homola zo Slovenska na automobile Peugeot 308 TCR počas závodu Svetového pohára cestných automobilov WTCRMaťo Homola zo Slovenska na automobile Peugeot 308 TCR počas závodu Svetového pohára cestných automobilov WTCR Zdroj: SITA/Martin Havran

ORECHOVÁ POTÔŇ - S bilanciou 14., 18. a 12. miesto absolvoval šieste podujatie seriálu WTCR v Orechovej Potôni slovenský pretekár Matej Homola. Počas celého víkendu sa trápil so svojím Peugeotom 308 a hoci si najmä v záverečných pretekoch výrazne vylepšil pozíciu zo štartu, priznal, že auto ho neposlúchalo.

Tesne za Homolom skončil v tretích pretekoch ďalší Slovák Andrej Studenič, ktorý štartoval na divokú kartu. Homolovmu tímu DG Sport Competition zahrala pred prvými sobotnými pretekmi do karát nielen zmena v aute, ale aj diskvalifikácia troch vozidiel Hyundai. Slovenský pretekár sa tak posunul do štvrtého radu na 8. miesto. Už v prvom kole mal po kontakte poškodené koleso i geometriu, čo sa prejavilo vytočeným volantom a nedotáčavosťou. "Auto úplne prestalo poslúchať. Nedokázal som držať tempo s pretekármi predo mnou. Stratil som niekoľko pozícií a v poslednom kole ma ešte predbehli traja pretekári, keďže som mal problém udržať sa v ideálnej stope," uviedol Homola.

V následnej trojkolovej kvalifikácii sa Homola snažil zmeniť štýl jazdy, no nedosiahol potrebné tempo a jeho strata 1,264 na lídra znamenala 20. miesto. Úvod 2. pretekov sa Homolovi vydaril priam ideálne. Štartoval až z 20. pozície, ale pred sebou mal voľné miesto po odstúpení Toma Coronela a už pred prvou zákrutou predbehol troch súperov a bol na 16. mieste. Po viacerých kontaktoch však začal strácať. "Boli to veľmi zábavné preteky. Dobre som si zajazdil i predbiehal. Spravili sme veľa zmien a s autom som bol spokojnejší. Jazdil som rýchlejšie časy ako môj tímový kolega a neustále som ho sťahoval. Ku koncu už však auto nefungovalo ako by malo a aj pre opotrebované pneumatiky som ešte v záverečnom kole prišiel o dve miesta. Som však oveľa spokojnejší," poznamenal Homola na záver dňa, v ktorom obsadil 14. a 18. miesto.

V úvode tretích pretekov sa kolízia štyroch áut zaobišla bez slovenského pretekára. Homola v nich napokon obsadil 12. miesto so stratou 20 sekúnd na víťaza, čím si o osem priečok vylepšil pozíciu zo štartu. "12. miesto po ťažkom víkende a veľkom trápení sa s autom. Skutočne som dal do toho všetko, ale auto ma skrátka neposlúchalo. Ďakujem za podporu," uviedol Homola na facebooku.

Okrem Homolu sa na domácom podujatí predstavil aj skúsený Andrej Studenič z tímu Brutal Fish Racing Team. Ten štartoval do tretích pretekov na divokú kartu z poslednej 26. priečky. Napokon obsadil solídne 13. miesto, ktoré bolo jeho najlepším umiestnením v rámci víkendu. V 1. pretekoch skončil na 22. priečke, v 2. na 20. Z prvenstiev v jednotlivých pretekoch sa tešili Španiel Pepe Oriola, Talian Gabriele Tarquini a Maďar Norbert Michelisz.

Šieste podujatie tohtoročného seriálu cestovných automobilov WTCR bolo v pôvodnom pláne začiatkom augusta v Argentíne. Pre ekonomické problémy v krajine však bolo napokon zrušené a hrozilo, že dôjde k dlhej prestávke medzi podujatiami v Portugalsku (24. júna) a Číne (30. septembra). Napokon bolo podujatie pridelené Slovakia Ringu a uskutočnilo sa spoločne s pretekmi ťahačov FIA ETCR.