VIDEO Sporná penalta a kuriózne góly: V najofenzívnejšom finále MS sa bolo na čo pozerať!

Raphael Varane a Mario Mandzukič v súbojiRaphael Varane a Mario Mandzukič v súboji Zdroj: SITA/AP/Thanassis Stavrakis

MOSKVA - Francúzsko sa stalo víťazom XXI. futbalových majstrovstiev sveta v Rusku (14. júna - 15. júla) a druhýkrát v histórii šampionátov získalo najcennejšiu trofej. Vo finálovom zápase hranom na moskovskom štadióne Lužniki zdolalo Chorvátsko 4:2 (2:1).

"Les Bleus" v dueli ani raz neprehrávali a finálový súboj sa nečakane niesol v ofenzívnom duchu. Hneď v 18. minúte padol dosť kuriózny gól, kedy po centrovanej lopte Griezmanna z priameho kopu nešťastne hlavou loptu do vlastnej brány nadvihol Mario Mandžukič.

Na vlastný gól spoluhráča síce našiel odpoveď Ivan Perišič, ale do šatní sa šlo za stavu 2:1 pre Francúzsko. Antoine Griezmann premenil nariadený pokutový kop, keď vo vápne zahral rukou práve úspešný strelec Perišič a rozhodca po zhliadnutí videozáznamu neváhal a ukázal na biely bod.

Zmena strán viac prospela francúzskym futbalistom, ktorí presnými zásahmi Paula Pogbu a Kyliana Mbappého zvýšili svoje vedenie na 4:1. "Vatreni" dokázali už iba znížiť, keď obrovskú chybu Huga Llorisa v 69. minúte potrestal Mario Mandžukič.

Napriek snahe v závere stretnutia sa museli Chorváti uspokojiť iba so striebornou pozíciou, ktorá je však pre nich najväčším úspechom v dejinách, keď doposiaľ boli najlepšie tretí presne pred 20 rokmi. V Moskve sa odohralo najofenzívnejšie finále svetového šampionátu od roku 1966, kedy Anglicko zvíťazilo nad Nemeckom takisto 4:2, ale až po predĺžení. V normálnej hracej dobe padlo viac gólov vo finále naposledy v roku 1958, kedy žiaril Pelé. Šesť gólov je zároveň rovnaký počet ako v štyroch predchádzajúcich finále dohromady.

Viac o téme: Francúzsko Chorvátsko
  • Zdroj: SITA, ČTK, športky