Chorváti trinástym tímom vo finále, Francúzi šiestym s druhým titulom: Zaujímavosti a fakty

Radosť Francúzov, sklamanie Chorvátska
Radosť Francúzov, sklamanie Chorvátska

MOSKVA - Štatistické zaujímavosti a fakty spojené s nedeľňajším finálovým zápasom Francúzsko - Chorvátsko (4:2) na XXI. majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku:

*Francúzsko a Chorvátsko nikdy predtým proti sebe nehrali o titul majstra sveta, Francúzi v treťom finále vybojovali druhý titul po roku 1998, Chorváti boli nováčikovia v rozhodujúcom súboji o najprestížnejšiu futbalovú trofej na úrovni reprezentačných tímov. Ich dosiaľ najväčším úspechom bolo 3. miesto z roku 1998

*Francúzi sa stali šiestou krajinou s viac ako jedným triumfom na majstrovstvách sveta, s 5 titulmi kraľujú Brazílčania, kým Nemci a Taliani majú po 4, resp. Argentínčania, Uruguajčania a už aj Francúzi po 2 tituly majstra sveta. Raz sa tešili Angličania a Španieli

*Chorváti sa nestali deviatou krajinou s titulom majstra sveta, zaradili sa však medzi 13 krajín, ktoré sa prebojovali do finále. Okrem vyššie spomenutých majstrov sveta sú z historického pohľadu neúspešnými finalistami Holanďania (3x), Maďari (2x), Švédi (1x) a tiež futbalisti bývalého Československa, ktorí si vo finále zahrali v rokoch 1934 a 1962

*Chorváti boli ďalším slovanským národom vo finále majstrovstiev sveta po už spomenutých Čechoch a Slovákoch, zároveň boli najnižšie renkingovo postaveným tímom v rozhodujúcom súboji o titul v histórii. Zverencom Zlatka Daliča momentálne patrí 20. priečka v rebríčku FIFA, Francúzi sú na 7. mieste.

*Po deviaty raz sa vo finále stretli výlučne tímy z Európy. Historicky jediným juhoamerickým víťazom MS na európskom kontinente zostáva Brazília z roku 1958, keď sa šampionát konal vo Švédsku.

*Bez ohľadu na výsledok finále, Brazília zostala najúspešnejšou krajinou histórie s 5 titulmi majstra sveta a ďalšími 2 účasťami vo finále. Z pohľadu umiestnení v najlepšej štvorke sú však prví Nemci (13), ktorí majú 4 tituly, 8 finálových účastí a dovedna 12 medailí.

*Kylian Mbappé sa stal druhým tínedžerom, ktorý strelil gól vo finále MS vo futbale. V roku 1958 dvakrát skóroval vtedy 17-ročný Pelé. Práve len vo finále MS 1958 Švédsko - Brazília (2:5) padlo viac gólov ako v nedeľňajšom moskovskom medzi Francúzskom a Chorvátskom (4:2).

*Po prvý raz sa stalo, že vo finále použili videotechnológiu VAR na objasnenie pokutového kopu v prospech Francúzska. Ten napokon premenil Antoine Griezmann a dostal vtedy Francúzov do priebežného vedenia 2:1.

*Po 24 rokoch sa stal držiteľom Zlatej rukavice brankár, ktorý nechytal za víťazný tím majstrovstiev sveta. Na šampionáte v USA v roku 1994 získal toto ocenenie Belgičan Michel Preud'homme, v Rusku uspel jeho krajan Thibaut Cortouis, ktorý potiahol mužstvo za historickým bronzom.


Tagy: Francúzsko Chorvátsko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Martin Meissner

DISKUSIA