Deschamps po 20 rokoch opäť na tróne: Nerád hovorím o sebe, ale...

Majstrovské oslavy v podaní kouča Didiera Deschampsa
Majstrovské oslavy v podaní kouča Didiera Deschampsa

MOSKVA - Francúzsky futbal priviedol na futbalový Olymp po dvadsiatich rokoch rovnaký muž. Didier Deschamps to v roku 1998 v domácom prostredí dokázal ako hráč a kapitán, na práve skončených 21. MS v Rusku ako tréner. Zmizli tak spomienky z bolestnej prehry spred dvoch rokov vo finále EURO vo Francúzsku a vlajka "trikolóry" v moskovských Lužnikách po triumfe 4:2 nad Chorvátskom zaviala najvyššie.

Keď prišiel Deschmps na pozápasovú tlačovú konferenciu pripravený odpovedať na otázky médií, jeho hráči s hurónskym krikom "On est champions" vbehli do miestnosti a trénera oblievali šampanským, pivom, kolou či perlivou minerálkou. Benjamin Mendy a Florian Thauvin vyskočili na stôl, Olivier Giroud viedol ďalší tucet radujúcich sa hráčov a oslavy preniesli z plochy a šatne aj pred desiatky bežiacich kamier a mikrofónov. "Už tretíkrát sa prezliekam a stále smrdím rovnako," povedal 49-ročný tréner novinárom a dodal: "Moji hráči boli vždy trochu blázniví."


Jeho mužstvo počas celého turnaja, na ktorom prehrávalo iba deväť minút v osemfinále s Argentínou, dokázalo jednotu, zomknutosť, pevnú disciplínu a charakter. Deschamps napodobnil Brazílčana Maria Zagala (1958, 1962, resp. 1970) a Nemca Franza Beckenbauera (1974, resp. 1990) a iba ako tretí v histórii získal titul majstra sveta ako hráč i tréner. "Nerád hovorím o sebe, ale nútite ma k tomu, tak krátko. Samozrejme. Mal som nesmiernu česť a privilégium zažiť toto ako hráč pred 20 rokmi. A bolo to vo Francúzsku, takže samozrejme sa to vrylo do pamäte navždy. Ale to, čo moji hráči urobili dnes, je rovnako krásne a rovnako silné. Toto nie je o mne, je to o hráčoch, s ktorými sme odviedli obrovskú robotu a korunovali ju zlatom," citovala ho agentúra AP.Bývalý defenzívny stredopoliar Nantes, Marseille, Bordeaux, Juventusu, Chelsea a Valencie sa stal definitívne francúzskou futbalovou legendou. Ako hráč vyhral Ligu majstrov s Juventusom, okrem MS aj EURO 2000 v Holandsku a Belgicku. Trénoval Monaco, Juventus a Marseille, v roku 2012 prešiel na reprezentačnú lavičku. Na nej zažil prehru vo štvrťfinále MS 2014 v Brazílii s neskoršími majstrami sveta aj spomínané bolestné finále ME pred dvoma rokmi s Portugalskom. "Pred dvoma rokmi sme zažili veľa bolesti. No možno, ak by sme boli vtedy majstri Európy, dnes by sme neboli majstri sveta. Veľa som sa v tom finále naučil," uviedol Deschamps, ktorý za necelé dva mesiace prípravy a samotného šampionátu odviedol skvelú prácu s mladým tímom. "Je to nádhera. Náš mladý tím je najlepší na svete, veď niektorí hráči majú iba 19 rokov. Sme hrdí, že sme Francúzi. Vive la République a vive la France."

Deschamps sa mohol spoľahnúť na skvelého brankára a kapitána Huga Llorisa, pevnú defenzívu pod vedením Raphaëla Varaneho a Samuela Umtitiho s výbornými krajnými obrancami Lucasom Hernandezom a Banjaminom Pavardom. V strede poľa vynikali Paul Pogba a neúnavný "všadebol" N'Golo Kante. A ofenzívna sila v podobe štvorgólových Antoineho Griezmanna a Kyliana Mbappého hovorila sama za seba. Len 19-ročný Mbappé sa stal po legendárnom Pelém iba druhým tínedžerom, ktorý skóroval vo finále. Dokázal spolu s Griezmannom ťažiť zo "špinavej" práce Girouda, ktorý síce na turnaji nedal gól, ale bol pre ofenzívu dôležitý. "Boli sme zomknutí a jednotní, som hrdý na toto mužstvo. Všetci milujeme Francúzsko. Máme síce každý iný pôvod, ale napriek tomu tvoríme jeden celok," citovala agentúra DPA Griezmanna.

Deschamps zostáva na lavičke Francúzska do roku 2020

Tréner francúzskej futbalovej reprezentácie Didier Deschamps zostane vo svojej funkcii až do roku 2020, kedy mu končí kontrakt s tamojšou futbalovou federáciou (FFF). Štyridsaťdeväťročný kouč to potvrdil po skončení nedeľňajšieho finálového. "Nechystám sa postupovať tak ako Aimé Jacquet, ktorý skončil hneď po MS 1998. Musím dodržať zmluvu. Naďalej budem spolupracovať s reprezentačným mužstvom. Teraz sa síce na niekoľko týždňov stratím, ale potom sa znova uvidíme," cituje ruský Sport-Express Deschampsove slová. Zotrvanie trénera vo funkcii predznamenal už v piatok prezident FFF Noel Le Graet. "Didier má s federáciou platný kontrakt do roku 2020 a bude vo svojej funkcii až do jeho vypršania," povedal Le Graet.


Tagy: Francúzsko Didier Deschamps

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA