Djokovič si presekáva cestu za tenisovým trónom: Moje sebavedomie rapídne stúplo!

Novak Djokovič oslavuje titul na Wimbledone
Novak Djokovič oslavuje titul na Wimbledone

LONDÝN - Trpezlivosť býva označovaná za ľudskú cnosť, no srbský tenista Novak Djokovič ju do viekna nedostal. Nadobudol ju až počas posledných dvoch rokov poznačených frustráciou, obavami a zraneniami. Keď však v nedeľu zdvihol nad hlavu trofej pre víťaza Wimbledonu, bolo mu jasné, že všetko zlé je na niečo dobré a oplatí sa byť trpezlivým. Po svojom triumfe na Roland Garros 2016 ho trápila strata motivácie a vážne zranenie lakťa. Pred šiestimi týždňami si nevedel predstaviť sám seba v pozícii víťaza najstaršieho grandslamu a predsa po finálovom víťazstve nad Juhoafričanom Kevinom Andersonom (6:2, 6:2, 7:6) sa stal znovu šampónom na londýnskej tráve.

"Úprimne, musel som sa naučiť veľkej trpezlivosti v poslednom období. Keď sa vrátim späť v čase, vo februári som bol po operácii lakťa veľmi netrpezlivý. Chcel som sa vrátiť, čo najskôr na kurty," skonštatoval už 13-násobný grandslamový víťaz Djokovič a dodal: "Stále som sa necítil stopercentne pripravený, keď som štartoval na turnaji v Indian Wells. Nevedel som si predstaviť, že by som na turnajoch chýbal ďalších zopár mesiacov po tom, ako som vynechal polovicu minuloročnej sezóny. Život mi dal tvrdú lekciu. Ak by ste sa ma pred mesiacom a pol opýtali, či si myslím, že môžem triumfovať na Wimbledone, časť môjho ja by odpovedala áno, no nemohol som si byť stopercentne istý úrovňou svojej hry."

Momentálne si už môže byť istý, že je späť vo forme a dokáže víťaziť aj na najnáročnejších turnajoch. Začiatok finálového stretnutia mu vyšiel nad očakávanie, zároveň však vedel, že Anderson ešte neukázal svoju najlepšiu hru. Prvá hodina zápasu patrila Djokvičovi, no počas zvyšku duelu sa Anderson pokúšal otočiť jeho priebeh. Srbský tenista to však ustál. "V minulosti som si vyrábal wimbledonské trofeje z rôznych materiálov," povedal s úškrnom a dodal: "Skutočne bolo mojím snom triumfovať na londýnskej tráve. Keď sa mi to podarilo v roku 2011 a stal som sa svetovou jednotkou, všetky moje sny sa splnili. Je ťažko porovnávať tohtoročné víťazstvo s ostatnými, pretože všetky sú nejakým spôsobom špeciálne. No ak by som si musel vybrať, najcennejší triumf bol ten prvý a posledný, pretože ma pri preberaní trofeje mohol sledovať môj syn, čo pre mňa znamenalo veľmi veľa."

Proti Španielovi Rafaelovi Nadalovi odohral jeden z najdlhších zápasov vo svojej kariére a podľa vlastných slov to bol bod zlomu. Zdolať svojho odvekého rivala v tak náročnom súboji mu dalo odpoveď na najvážnejšiu otázku. Djokovič bol späť. "Zápas proti Nadalovi v semifinále bol pre mňa najvážnejším testom, aký ma mohol čakať. Chcel som vedieť, či dokážem uspieť. Z tohto dôvodu som minul mnoho energie, vyvinul som najväčšie možné úsilie, aby som zvíťazil. Vedel som, čo to bude pre mňa a moju sebadôveru znamenať." So znovunájdenou sebadôverou bol pripravený opäť víťaziť aj na grandslamových turnajoch. Prvú príležitosť mu núkal hneď ďalší zápas - finále Wimbledonu - a nemohol prísť na vhodnejšom mieste. Už ako chlapec sníval o triumfe na najslávnejšom grandslamovom turnaji, dokonca si nacvičoval ako bude preberať víťaznú trofej, ktorú si zhotovil vo svojej detskej izbe.

Otázkou zostáva, či dokáže preniesť nadobudnutú formu a sebavedomie aj na nadchádzajúce americké hardové turnaje. Keď sedel po triumfe na Wimbledone pred zúčastnenými novinármi, čelil práve tejto otázke. S úsmevom hľadal sám Djokovič odpoveď na rovnakú otázku. "Rozumiem, že ľudia sú zvedaví, či dokážem hrať konzistentne aj naďalej na tejto úrovni. Verte mi, aj ja by som to chcel vedieť. Zároveň sa nemôžem pozerať príliš dopredu, pretože si hlavne musím vážiť tento dosiahnutý úspech. Samozrejme ma veľmi potešilo, na akej úrovni som mohol hrať v Queen´s Clube a Wimbledone. Moje sebavedomie rapídne stúplo, čo je pre mňa tým najpodstatnejším pred nadchádzajúcimi turnajmi. No musím dodať, že skutočne neviem, čo prinesie budúcnosť. US Open bol pre mňa vždy úspešným turnajom. Minulý rok som tam pre zranenie chýbal. Veľmi sa teším na New York a budem sa snažiť, aby som znovu previedol svoj najlepší tenis," dodal srbský tenista na záver.

Po návrate tak už dokázal triumfovať štvrtýkrát vo Wimbledone a trinástykrát na grandslamovom podujatí, no vyzerá to tak, že má pred sebou ešte mnoho výziev a príležitostí uspieť. Potrebuje byť iba trpezlivý.


Tagy: Novak Djokovič

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Tim Ireland; Video: Youtube

DISKUSIA