Bojuje s tým, čo Čišovský: Niekdajší taliansky arbiter s nevyliečiteľnou diagnózou

Giuseppe Rosica
Giuseppe Rosica

MILÁNO - Niekdajšiemu talianskemu rozhodcovi Giuseppemu Rosicovi diagnostikovali lekári Amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). Ide o nevyliečiteľné ochorenie mozgu, ktorého výsledkom je strata buniek centrálnej nervovej sústavy, ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby. Rovnakým postihnutím trpí napríklad i bývalý slovenský reprezentant Marián Čišovský.

"Rozšírilo sa to veľmi rýchlo, za posledný rok som musel dýchať i jesť umelo s pomocou prístrojov či ďalších ľudí. Nemôžem komunikovať bez použitia tabletu, ktorý sa aktivuje očami," uviedol 62-ročný niekdajší arbiter podľa talianskej agentúry ANSA

"Moje posolstvo pre ľudí je, aby nepremrhali príležitosti, ktoré im ponúka život a aby neodkladali rozhodnutia či očakávania na neskoršie dni. Momentálne je už jasné, že nemám žiadnu budúcnosť, ale môžem povedať, že som žil život tak ako som chcel a s vášňou pre rozhodovanie," dodal Rosica.

Od roku 1989 rozhodoval v talianskej druhej najvyššej súťaži Serie B, už o rok neskôr debutoval v elitnej Serie A, kde striedavo spolu s nižšou súťažou pískal až do roku 1996. Dovedna má na konte 26 štartov v Serie A, v Serie B rozhodoval 95 duelov. Informácie uverejnil portál football-italia.net.


Tagy: Giuseppe Rosica

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Serie A
Zdroj:
SITA
Foto:
sport.tiscali.it

DISKUSIA