Kormidelník bratislavského tímu pred novou sezónou: Inter patrí ku kultovým klubom nie iba na Slovensku!

Miroslav Jantek
Miroslav Jantek

BRATISLAVA - Futbalisti FK Inter Bratislava vstúpia v sobotu o 17.30 h stretnutím proti FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa na štadióne v Stupave do druhej sezóny účinkovania v druhej najvyššej slovenskej súťaži. Po minuloročnej aklimatizácii v tomto prostredí, ktorá im najmä v jesennej časti nevyšla podľa predstáv, už vedia, čo ich čaká v boji o popredné druholigové priečky či akí súperi sa im na tejto púti postavia do cesty.

Silu "žlto-čiernych" už poznajú aj rivali, ktorí boli svedkami spanilej jarnej jazdy Interu, vďaka ktorej sa bratislavský tím dostal do prvej polovice závereenčej tabuľky. Práve na vydarenú jarnú časť chcú hráči Interu nadviazať aj v aktuálnom ročníku II. ligy. Ich smelým cieľom je pobiť sa o umiestnenie, ktoré by im pomohlo splniť dlhodobý cieľ - postup do najvyššej slovenskej súťaže.

"Chceme vrátiť klub na pozície, ktoré mu patrili v minulosti. Usilujeme sa vrátiť Inter do Bratislavy. Veď dlhé desaťročia tvoril históriu bratislavského športu. Inter jednoznačne patrí do Bratislavy," povedal na stretnutí s novinármi pred štartom novej sezóny II. ligy prezident FK Inter Jozef Barmoš. "Všetci, ktorí pracujeme v klube, sa každý deň usilujeme o to, aby Inter naďalej zostal verný svojej povesti, ktorá ho vždy predchádzala. Náš klub bol nositeľom kvality bratislavského futbalu aj v časoch bývalej spoločnej československej súťaži. Na jeho úspechy sme stále pyšní. A rovnakú úlohu chce plniť aj teraz v podmienkach slovenských najvyšších súťaží," zdôraznil Barmoš.

Dlhoročný tréner a funkcionár Interu priznal, že sezónu 2018/2019 vníma ako dobrý test, resp. lakmusový papierik, ktorý odhalí aktuálny hráčky potenciál a možnosti súčasného kádra. "Našou ambíciou je vrátiť Inter do najvyššej slovenskej súťaže. Nehovoríme, či to bude o dva - tri roky, lebo časový horizont tohto spoločného úsilia nemáme presne ohraničený. Robíme všetko preto, aby sa nám to podarilo. Chceme naplniť tento cieľ. To je motto nášho snaženia," zdôraznil bývalý dlhoročný československý reprezentant, bronzový z ME 1980 v Taliansku a účastník MS 1982 v Španielsku. Barmoš sa v roku 2009 postavil na čelo skupiny futbalových fanatikov, ktorí nechceli, aby Inter Bratislava zanikol, hoci bývalí majitelia mu pripravili taký osud. Interistický srdciar so skupinou rovnako obdivuhodne zanietených ľudí dokázal za deväť rokov vytiahnuť dvojnásobného majstra SR (1999/2000 a 2000/2001) z piatej ligy až do druhej najvyššej súťaže.

"Situácia je stále veľmi zložitá, pretože podpora futbalu v Bratislave totálne absentuje. Momentálny stav - a najmä počet bratislavských ihrísk - je viac ako žalostný. Je katastrofou, že na území Bratislavy je momentálne funkčný jeden futbalový štadión, na ktorom sa môže hrať najvyššia súťaž. Je to situácia, ktorá okrem Slovana núti všetky ostatné bratislavské kluby hľadať svoj dočasný domov mimo Bratislavy. Musíme si hľadať vhodné štadióny mimo Bratislavy. Neviem, či v Európe je také hlavné mesto, v ktorom ligoví futbalisti majú k dispozícii iba jeden futbalový štadión. Myslím si, že skôr nie, ako áno," otvorene opísal Barmoš žalostnú situáciu v hlavnom meste Slovenska,

"V polovici augusta bude po dlhých rokoch opäť malé bratislavské derby medzi Interom a Petržalkou. Bude to duel, ktorý v minulosti lákal niekoľkotisícové návštevy. Lenže teraz nemôže, pretože kapacita štadióna v Stupave, kde sme našli útočisko, je šesťsto miest na sedenie a tristo na státie. Petržalský štadión je na tom podobne. Navyše, Petržalka ako nováčik II. ligy má polročnú výnimku. Kde bude hrať na jar, ak jej táto výnimka vyprší? To je neriešiteľná situácia, lebo bratislavská radnica a ani komunálni politici túto alarmujúcu situáciu dlhé roky vôbec neriešia. Darmo im ponúkame schodné riešenie, darmo prichádzame s nápadmi, ako riešiť neúnosnú situáciu, ústretový krok od kompetentných ľudí stále neprichádza. Darmo sa my staráme o tristo malých futbalistov, nedočkáme sa pomocnej ruky od kompetentných. Ako vždy si musíme pomôcť sami. Hoci Inter vždy patril do Bratislavy, pomocnú ruku sme našli mimo nej. V Stupave, kde budeme hrať aj tento súťažný ročník, ktorý bude pre nás veľmi dôležitý. Bude to dobrý test na to, aby sme zistili, či máme kvalitu na najvyššiu slovenskú súťaž," konštatoval prezident Interu Bratislava.

"Každý hovorí o tom, ako treba futbalového fanúšika vrátiť na štadióny, ale nikto si nevšimne, že ho nemáme kam vrátiť. Nemáme ho kde usadiť. Nemáme k dispozícii hľadisko s mnohotisícovou kapacitou. A podľa mňa, taký duel ako bude derby Inter - Petržalka by prilákal aj niekoľkotisícovú návštevu. O tom som už dnes presvedčený," zdôraznil niekdajší dlhoročný hráč Interu Bratislava, za ktorý počas jedenástich sezón odohral viac ako 300 zápasov.

O pocitoch pred chystaným malým derby sa pred štartom súťaže rozhovoril aj skúsený kapitán Interu Peter Petráš, ktorý pôsobil v časoch najväčšej slávy Interi i Petržalke. V súčasnosti pomáha žlto-čiernym vrátiť im šancu bojovať o slovenskú najvyššiu súťaž. "Som rád, že po dlhšom čase opäť zažijeme malé bratislavské derby. Teším sa, že budem aktérom tohto stretnutia, počas ktorého si môžeme zaspomínať na ligové súboje Interu a Petržalky," povedal bývalý 39-ročný slovenský reprezentant. Skúsený obranca tiež pripomenul, že spolu so spoluhráčmi sa usilovali v príprave dlhých päť týždňov aj preto, že chcú naplniť ambície, ktoé už vedenie klubu verejne prezentovalo. K naplneniu tohto cieľa má pomôcť aj nový muž pri kormidle Interu, niekdajší tréner Tatrana Prešov Miroslav Jantek.

"Inter patrí ku kultovým klubom nie iba na Slovensku, ale aj v bývalom Československu. Preto si veľmi cením ponuku trénovať toto družstvo. Ani sekundu som neváhal, keď som ju dostal. Trénovať Inter je pre mňa veľká pocta, ale aj vážny záväzok. Spolu s kolegami sa budeme usilovať urobiť všetko pre to, aby Inter naďalej bol nositeľom vysokej futbalovej kvality," konštatoval Jantek.

Ako odchovanec prešovského futbalu zdôraznil, že podobným kultovým klubom je aj jeho materský tím, jeden z najstarších futbalových zoskupení na Slovensku. "Inter je úspešnejší, preto urobíme všetko pre to, aby sa postupne vrátil tam, kde vždy patril," uviedol Jantek. Tiež pripomenul, že II. liga bude v novej sezóne veľmi náročná: "Do ligy sa vrátia mnohé tradičné bašty slovenského futbalu. Druhú ligu bude hrať Banská Bystrica, Dubnica, Prešov, Lokomotíva Košice, Petržalka, Skalica či Poprad. To sú všetko veľmi zdatní súperi. Mnohí z nich budú chcieť postúpiť do najvyššej súťaže. Inter to nebude mať jednoduché, čaká nás veľmi náročná sezóna." Aby sa mohol zhostiť tejto ťažkej úlohy, funkcionári počas letnej prestávky získali do tímu nových resp. staronových hráčov. Žlto-čierny dres si v lete vyzliekli piati futbalisti, ktorí prestúpili do iných klubov.

Do Interu prišili: brankár Andrej Maťašovský z Komárna, obrancovia Michael Sečkář z Prostějova a Tomáš Šalata z AS Trenčín či stredopoliar Lukáš Jacko z Trebišova. Šancu v A-mužstve Interu dostanú aj traja dorastenci: obranca Patrik Lörinzc, stredopoliar Kristián Černák a útočník Victor Olatunji Oluyemi. Na hosťovanie z AS Trenčín prišiel Usman Adekunle Issa, ktorý by mal byť oporou stredu poľa. "Hoci súťaž sa rozbehne už v sobotu, my stále hľadáme vhodné typy hráčov. Ešte by sme potrebovali posilniť niektoré posty, lebo nový súťažný ročník druhej ligy bude ťažký a dlhý," zdôraznil kormidelník žlto-čiernych Miroslav Jantek.


Tagy: FK Inter Bratislava Jozef Barmoš Miroslav Jantek

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA