Kližan súčasťou tenisového unikátu: Môže to byť pekné finále pre divákov

Martin Kližan
Martin Kližan

KITZBÜHEL - Tri a pol roka sa na hlavnom mužskom tenisovom okruhu ATP nestalo, aby do finále turnaja postúpili dvaja kvalifikanti. Rakúsky Kitzbühel a antukové podujatie Generali Open to zmenili, v sobotu po 14.00 h proti sebe nastúpia dvaja hráči z kvalifikácie Slovák Martin Kližan a Uzbek Denis Istomin. Vôbec prvé finále úspešných kvalifikantov odohrali v januári 2015 v austrálskom Sydney Srb Viktor Troicki a Kazach Michail Kukuškin, Troicki vtedy na ceste k titulu vyradil v 1. kole práve aj Slováka Kližana.

Súčasný Kližanov finálový súper Istomin (pred turnajom 95. v rebríčku ATP) má bilanciu 2:2 v rozhodujúcich zápasoch o titul. Tridsaťjedenročný rodák z ruského Orenburgu sa dosiaľ tešil s trofejou nad hlavou na tráve v Nottingame 2015 a na tvrdom povrchu v čínskom Čengdu 2017. Na antuke sa do finále dostal vôbec po prvý raz.

"Som šťastný z postupu do finále, aj z toho ako hrám. Myslím si, že vysoká nadmorská výška v Kitzbüheli pomáha mojej hre, môžem uplatňovať dobrý servis a tvrdé údery zo základnej čiary. Cítim sa dobre," cituje Istomina portál ATP World Tour pred sobotňajším finále.

V okuliaroch hrajúci Istomin na ceste do finále v rakúskom zimnom stredisku vyradil dvoch nasadených hráčov - turnajovú dvojku a dvojnásobného šampióna Nemca Philippa Kohlschreibera a tiež jeho krajana a šestku "pavúka" Maximiliana Marterera. V bilancii proti Kližanovi Uzbek vedie 2:1, hoci jeden zápas hrali ešte pred 9 rokmi v Taškente mimo hlavného okruhu, aj to len dva gemy, kým Slovák skrečoval. Energický ľavák Kližan (112. v renkingu ATP pred turnajom, aktuálne už 90.) postúpil do prvého finále od svojho triumfu na antuke v Hamburgu 2016. V Kitzbüheli bol predtým najďalej v semifinále v roku 2012 a v tomto tirolskom mestečku pod Alpami má aktuálne zápasovú bilanciu 7:2.

"Stať sa môže všeličo. Bude to nový zápas a Denis je veľký hráč. Pôjde o veľa a bude tam tlak, ja však rád hrám pod tlakom. Môj súper je talentovaný tenista a rád riskuje. Môže to byť pekné finále pre divákov. Teším sa na zápas," uviedol Kližan na webe atpworldtour.com. V súvislosti so svojím šiestym singlovým finále na okruhu ATP (zatiaľ stopercentná bilancia 5-0) doplnil: "Každý zápas je iný. Môžem prehrať a bude po úspešnosti. Takisto však môžem aj zvíťaziť. Je to lotéria. Je to aj o tom, kto je viac pripravený, kto sa ako vyspí, kto má akú formu či ako komu vyjdu dôležité lopty v zápase. Dosiaľ som vo finále uspel päťkrát v dvojhre a štyrikrát vo štvorhre na okruhu ATP. Som rád, že sa mi tak darilo, päť titulov je výborné číslo a dúfam, že pribudne aj šiesty a konečne vyrovnám 'Hrbáča', ktorý má práve šesť turnajových prvenstiev."


Tagy: Martin Kližan Denis Istomin

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter - ATP World Tour

DISKUSIA