Fantázia! Kližan získal v Kitzbüheli svoj šiesty kariérny titul a vyrovnal sa Hrbatému

Martin Kližan Martin Kližan Zdroj: Facebook - Generali Open Kitzbühel

KITZBÜHEL - Slovenský tenista Martin Kližan sa suverénne stal víťazom turnaja ATP World Tour 250 Generali Open na antuke v rakúskom Kitzbüheli (dotácia 501 345 eur). V sobotňajšom finále si za 69 minút poradil s, tiež kvalifikantom, Uzbekom Denisom Istominom 6:2, 6:2. Dvadsaťdeväťročný ľavák dosiahol šiesty titul na okruhu ATP v kariére, prvý od roku 2016.

V tomto smere sa vyrovnal svojmu trénerovi Dominikovi Hrbatému. Zároveň si udržal stopercentnú finálovú úspešnosť. Kližan sa s Istominom stretol štvrtýkrát a víťazstvom vyrovnal vzájomnú bilanciu na 2:2, hoci jeden zápas hrali ešte pred 9 rokmi v Taškente mimo hlavného okruhu, aj to len dva gemy, kým Slovák skrečoval. Z Tirolska si odnesie prémiu 89 435 eur pred zdanením a 250 bodov do rebríčka.

Iba po druhý raz v histórii sa vo finále turnaja na hlavnom mužskom okruhu ATP proti sebe postavili dvaja kvalifikanti. Vôbec prvé finále úspešných kvalifikantov odohrali v januári 2015 v austrálskom Sydney Srb Viktor Troicki a Kazach Michail Kukuškin, Troicki vtedy na ceste k titulu vyradil v 1. kole práve aj Slováka Kližana.

Zápas sa vyvíjal jednoznačne v prospech Kližana. Slovák ukoristil hneď druhé a tretie podanie súpera v zápase. V šiestom geme odvrátil dva brejkbaly a vypracoval si náskok 5:1 v prvom sete. Istomin síce nepripustil tretí brejk po sebe, ale Kližan napokon potvrdil kvalitný servis a ovládol prvý set. Priebeh druhej časti zápasu bol takmer identický s prvým setom. Istomin zvládol svoje úvodné podanie, no potom sa k slovu dostal iba sporadicky. Kližan si naďalej zachovával stopercentnú úspešnosť vlastného podania, získal dva brejkbaly a rozhodujúci gem opanoval bez straty loptičky.