Rastie nám ďalší Volko? Senzačný objav bude debutovať medzi šprintérskou elitou

Na snímke šprintér Šimon Bujna
Na snímke šprintér Šimon Bujna

BRATISLAVA - Bratislavčan Šimon Bujna vletel minulý rok do šprintérskeho diania na Slovensku ako kométa. Počas prvého júlového víkendu v Banskej Bystrici senzačne vyhral majstrovstvá Slovenska v behu na 200 metrov. Bola to jeho prvá súťažná dvojstovka v živote. Dvadsaťdvaročný atlét to vlani dokázal iba po šesťtýždňom tréningu pod dohľadom trénerky Dany Horskej.

Hneď po tom nečakanom úspechu ho nominovali na Svetovú univerziádu na Taiwane, na ktorej na 200 m postúpil do semifinále. Okrem toho už na republikovom šampionáte v Banskej Bystrici dobre ponaháňal najrýchlejšieho Slováka Jána Volka, ktorý s vypätím všetkých síl jeho útoku odolal. Mimochodom, debut na majstrovstvách Slovenska premenil na dve zlaté (200 m a štafeta 4x400) a jednu striebornú medailu (100 m), vďaka čomu sa stal najúspešnejším účastníkom majstrovstiev SR.

V roku 2018 sa tešil z majstrovského titulu v behu na 200 m v hale a bol druhým najrýchlejším šprintérom na 60 m v hale. Pritom prakticky do polovice mája 2017 bol ešte futbalistom treťoligového klubu FK Slovan Ivanka pri Bratislave. Jeho obdivuhodnú vrodenú rýchlosť objavili pri testoch v šprinte na 50 m na FTVŠ v rámci doktorandského výskumu. Hneď po tomto zistení ho poslali za trénerkou Danou Horskou do Slávie UK Bratislava, aby to s ním skúsila. Bola by škoda nevyužiť taký šprintérsky talent, aký má Šimon Bujna. Nebyť tejto náhody, možno by Šimon Bujna ešte stále naháňal futbalovú loptu po zelených trávnikoch ako hráč Ivanky pri Bratislave. Našťastie, Šimon bol počas spomínaného výskumu na FTVŠ v správnej chvíli na správnom mieste - a v súčasnosti patrí medzi šesticu Slovákov, ktorých od 6. augusta čaká debut na ME v atletike v Berlíne.

"Som veľmi rád, že som sa dostal do Berlína. Som prihlásený na 100 i 200 metrov," začal svoje rozprávanie 22-ročný atlét Slávie UK Bratislava, ktorý splnil limit na 200 m, štart v rozbehoch na 100 m mu museli schváliť až dodatočne. Zverenec trénerky Dany Horskej išiel na aktuálnu galaprehliadku európskej atletiky s osobným rekordom 10,42 na 100 m a 20,67 na 200 m.

"Nejdem tam s nejakými siláckymi rečami. Som úplný nováčik v takejto kvalitnej šprintérskej spoločnosti. Čísla na papieri nepustia. Zo všetkých prihlásených som mal tretí najslabší nahlásený výkon. Teraz som druhý od konca," konštatoval Šimon Bujna a pokračoval: "Limit na ME som prekonal iba o 23 stotín, takže s takým výkonom veľmi vyskakovať nemôžem. Musím byť realista, hoci dopredu sa určite nevzdávam. Urobím všetko, čo bude v mojich silách. Viac sľúbiť nemôžem."

Potom sa reč zvrtla na okolnosti, pre ktoré mu na poslednú chvíľu z menoslova súperov vypadol Švajčiar Pascal Mancini. Národná atletická federácia ho tesne pred šampionátom v Berlíne potrestala za prezentáciu jeho politických názorov na sociálnej sieti. Po triumfe Francúzov na MS 2018 vo futbale v Rusku okrem iného zverejnil na sociálnej sieti video s opicami ako iróniu na víťazný tím ruského šampionátu. Hoci sa neskôr bránil, že video bolo určené francúzskym futbalovým divákom, kompetentní švajčiarski atletickí funkcionári to vyhodnotili ako nežiadúci politický prejav s prvkami rasizmu. Preto Pascal Mancini v Berlíne štartovať nemôže.

"Aj bez neho budú rozbehy na 100 a 200 metrov poriadne nabité. Neviem, či výkony na hranici môjho osobného rekordu budú stačiť na to, aby som neskončil na konci výsledkovej listiny," realisticky hodnotil svoje možnosti na berlínskom šampionáte starého kontinentu minuloročný objav atletickej sezóny na Slovensku, ktorý sa po šesťtýždňovom systematickom tréningu dokázal dostať medzi medailistov majstrovstiev SR v atletike.


Tagy: Šimon Bujna

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Pavel Neubauer

DISKUSIA