Skvelý Tóth bojoval ako o život: Získal striebornú medailu!

Matej Tóth sa osviežuje vodou v chôdzi mužov na 50 km na ME v atletike v BerlíneMatej Tóth sa osviežuje vodou v chôdzi mužov na 50 km na ME v atletike v Berlíne Zdroj: TASR/Martin Meissner

BERLÍN - Slovenský reprezentant Matej Tóth sa nestal majstrom Európy v chôdzi mužov na 50 km na kontinentálnom šampionáte v nemeckom Berlíne. Tridsaťpäťročný rodák z Nitry absolvoval vytýčenú trať za 3:47:27 h a získal striebornú medailu. Najcennejší kov si vybojoval Marian Zakalnickyj z Ukrajiny, bronz Dmitrij Dziubin z Bieloruska.

Úradujúci olympijský šampión na tejto vzdialenosti Matej Tóth, ktorý na 50 km získal najcennejší kov aj na majstrovstvách sveta v Pekingu 2015, od úvodu berlínskej súťaže diktoval tempo a figuroval na čele pretekov. Za slovenským pretekárom sa postupne sformovala šesťčlenná skupina, v ktorej boli Poliak Rafal Augustyn, Ír Brendan Boyce, Nór Havard Haukenes, Fín Veli-Matti Partanen a Talian Marco De Luca. Stíhaciu jazdu za Tóthom odštartoval Ukrajinec Marian Zakalnickyj, a predstihol ho na 32. km a vzďaľoval sa mu. Neskôr sa pred slovenského reprezentanta dostali aj Haukenes z Nórska a Dmitrij Dziubin z Bieloruska. Pre zlato si napokon dokráčal Zakalnickyj, v predposlednom dvojkilometrovom okruhu začal Nór strácať a klesol na štvrtú priečku. Matej Tóth sa v závere odpútal od Dziubina a napokon si Slovák vybojoval striebro rovnako ako na ME 2014 vo švajčiarskom Zürichu.

Slovák mal šancu sa na ME 2018 v Berlíne zapísať do atletických dejín ako prvý chodec, ktorý vyhral OH, MS, ME, Svetový pohár aj Európsky pohár.

Ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdan obsadil štrnástu priečku (3:59:21 h).

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 14
Viac o téme: Matej Tóth ME v atletike
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Meissner
  • Zdroj: športky, SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy