NHL si uctila slovenskú legendu týmto VIDEOM: Nezabudnuteľný Stan Mikita

Stan Mikita
Stan Mikita

CHICAGO - Bývalý slávny hokejista Stan Mikita zomrel v utorok vo veku 78 rokov. Narodil sa 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče ako Stanislav Gvoth, všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks. Je historický líder klubu v počte odohraných zápasov (1394), bodov (1467) aj asistencií (926), v roku 1961 sa radoval zo zisku Stanleyho pohára. Archívne zábery a spomienky na bývalého fantastického hokejistu nájdete vo videu z dielne NHL, ktorá si uctila jeho pamiatku.

Mikita bol v zámorí známy pre svoj nespochybniteľný talent, ale aj pre popularizáciu inovácii, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, ako napríklad hra so zakrivenou čepeľou hokejky alebo nosenie prilby.

Dres Blackhawks si obliekal od sezóny 1958/1959 až do konca aktívnej činnosti v roku 1980. V októbri 2011 mu pred arénou United Center postavili sochu, v Chicagu takto poctili ešte jeho dlhoročného spoluhráča Bobbyho Hulla a legendárneho basketbalistu Michaela Jordana.

 

"Len ťažko hľadám slová, ktoré by opísali náš smútok. Stan Mikita znamenal veľmi veľa pre Chicago Blackhawks, ale aj pre samotný hokej," povedal majiteľ Blackhawks Rocky Wirtz. Legendárny Bobby Hull zdôraznil: "Poznal som ho nielen ako skvelého hráča, ale aj ako priateľa, otca, manžela či starého otca. Stan ostane s nami navždy v United centre," povedal vo vyhlásení tímu.


Tagy: Stan Mikita

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
TASR, športky
Foto:
nhl.com

DISKUSIA