Bývalý hráč Liverpoolu prehovoril o zákernej chorobe: Enrique bojuje so zriedkavým nádorom

Jose Enrique
Jose Enrique

VALENCIA - Bývalý futbalový obranca Newcastlu United či FC Liverpool José Enrique prezradil, že v ostatných mesiacoch bojoval s nádorom na mozgu. Niekdajšiemu ľavému bekovi v máji diagnostikovali zriedkavý tumor chordóm. Tento druh zhubného nádoru sa vyznačuje pomalým rastom a primárne sa vyskytuje v kostiach, Enriquemu sa objavil v mozgu na optickom nerve.

Tridsaťdvaročný v súčasnosti hráčsky agent bol na stretnutí v Londýne s trénerom Brightonu Chrisom Hughtonom, keď začal byť svetloplachý. Na druhý deň ho prepadla bolesť hlavy a začal vidieť dvojmo. Podľa jeho slov, vtedy pochopil, že niečo nie je v poriadku a navštívil nemocnicu. "Keď som čakal na výsledok spoločne s mojou partnerkou Amy, triasol som sa. Nikdy v živote som sa tak nebál. Lekári mi povedali, že mám nádor, ktorý mohol pokojne rásť aj dvadsaťpäť rokov," povedal o najnáročnejšom zápase v živote José Enrique a dodal: "Prestal som vidieť na ľavé oko. Nádor totiž zasiahol nerv, v tom bol problém. Najťažšie boli myšlienky na smrť. V duchu som si myslel, mám 32 a nikdy som nemal problémy. Šokovalo ma to."

Enrique následne vo Valencii podstúpil úspešný chirurgický zákrok, pri ktorom mu nádor odstránili. Operácia sa však nezaobišla bez komplikácii, keď sa zistilo, že tumor je prichytený o tepnu. Uznanie a vďaku vtedy vyjadrili lekárom aj futbalové hviezdy Coutinho, Lucas Leiva či Luis Suárez a Pepe Reina. "Po operácii to bolo ťažké. Dvadsaťštyri hodín som strávil na jednotke intenzívnej starostlivosti, päť dní som bol pripútaný na lôžku, nemohol som ísť ani na toaletu. Musel som jesť kvantum liekov proti bolesti, aj na spanie," pokračoval niekdajší mládežnícky reprezentant Španielska.

Najväčšiu podporu mu poskytol bývalý spoluhráč z Newcastlu Jonas Gutiérrez, ktorý sa v roku 2014 vystrábil z rakoviny semenníkov. "Hovoril mi, že musím bojovať. Myslím si, že to mal horšie, lebo musel absolvovať chemoterapiu. Keď som však videl, ako je pozitívne naladený, zažartoval som, že je v lepšej forme ako keď sme hrali za Newcastle. Asi zo mňa spravil lepšieho človeka," zamyslel sa Enrique.

Jeho boj sa napriek víťaznej bitke neskončil. Na jeseň odcestuje do Paríža, aby v rámci liečby podstúpil tridsaťpäť dávok rádioterapie. V jeho trápení mu pomáha partnerka Amy a priatelia. Sám priznal, že výhodou bola aj jeho aktívna kariéra: "My futbalisti sme zvyknutí na tlak. Preto som presvedčený, že aj podobné situácie vieme zvládať lepšie ako bežní ľudia. Na druhej strane, počas aktívnej činnosti žijeme v bubline. Všetci sa o nás neprestajne starajú, nič nemusíme riešiť. V Liverpoole to bolo neuveriteľné. Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni sme mali k dispozícii plný servis. Aj my sme však ľudia a máme svoje starosti. Ja som teraz vďačný za každý nový deň," uzavrel svoju spoveď pre BBC José Enrique. Kariéru uzavrel minulý rok v drese Realu Zaragoza. Pôsobil aj v Levante, Valencii, Villarreale a Celte Vigo.


Tagy: Jose Enrique Liverpool FC

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
SITA
Foto:
internet

DISKUSIA