Slovensku záver turnaja absolútne nevyšiel: Duel s Českom galapredstavením obranných chýb

Slovensko vysoko podľahlo ČeskuSlovensko vysoko podľahlo Česku

EDMONTON - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov ukončila pôsobenie na turnaji Hlinka Gretzky Cup v kanadskom Edmontone vysokou prehrou 3:8 s českým výberom v zápase o piate miesto. Mladí Slováci však napriek neúspechu v záverečnom vystúpení dosiahli najlepšie umiestnenie na turnaji od roku 2009, kedy Slovensko taktiež obsadilo šiestu priečku a v súboji o piate miesto podľahlo Česku.

Skóre duelu otvoril už v 1. min Čech Marcel Barinka v presilovej hre, Slováci však dokázali o 41 sekúnd vyrovnať. Presadil sa Michal Mrázik, ktorý tečoval strelu Olivera Turana. Slovensko dokázalo vďaka zásahu Maxima Čajkoviča z 27. min odpovedať aj na druhý český gól Filipa Přikryla, na zásahy Jonáša Peterka a Adama Najmana však už zverenci Viliama Čacha nenašli odpoveď a Česi viedli po dvoch tretinách 4:2.

V záverečnej dvadsaťminútovke inkasoval Dávid Borák v bránke Slovenska ešte štyrikrát. Barinka pridal dva góly a skompletizoval hetrik, Najman strelil svoj druhý gól v zápase a skóroval aj Martin Lang. Posledný zásah Slovenska na Hlinka Gretzky Cupe 2018 strelil pätnásťročný útočník Martin Chromiak v 47. min, kedy Čachovi zverenci prehrávali ešte o dva góly.

„V defenzívnej časti našej hry sme nenadviazali na výkony z predchádzajúcich zápasov. Ešte desať minút pred koncom sme prehrávali len o dva góly a mohli sme zápas ešte zdramatizovať, žiaľ, počas celého zápasu sme robili veľké chyby v obrane, vinou čoho sme púšťali Čechov do čistých gólových šancí, ktoré v závere Česi aj využili. Nakoniec sme prehrali zápas rozdielom triedy, čo je škoda, pretože ak by sme v polovici tretej tretiny dokázali znížiť na rozdiel jediného gólu, tak ten zápas mohol dopadnúť úplne inak.“ uviedol pre Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) tréner SR "18" Viliam Čacho.

Fíni v súboji o konečné siedme miesto zdolali Švajčiarov jednoznačne 8:2. Do finále postúpili Švédi, ktorí zvíťazili nad Rusmi 2:1 a domáci Kanaďania po triumfe nad Američanmi 6:5 po predĺžení. USA sa v sobotu od 23.00 SELČ stretne s Ruskom v súboji o tretie miesto, finále sa odohrá od 3.00 SELČ v noci zo soboty na nedeľu.

Výsledky piatkových stretnutí na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2018 hokejistov do 18 rokov:

O 7. miesto:
Fínsko - Švajčiarsko 8:2 (5:1, 3:1, 0:0)

O 5. miesto:
Slovensko - Česko 3:8 (1:1, 1:3, 1:4)
Góly: 2. Michal Mrázik (O. Turan, Golian), 27. Čajkovič (Kňažko), 47. M. Chromiak (Kňažko, Michal Mrázik) – 1. Marcel Barinka (Haš), 22. Přikryl, 35. Peterek (Koffer, Mlčák), 38. Najman (Teplý, Marcel Barinka), 44. Marcel Barinka (Raška), 48. Najman (P. Novák), 49. Marcel Barinka (Teplý, Raška), 52. Lang (Přikryl, Teplý)

Zostava SR: Borák – O. Turan, Golian, Matej Ilenčík, Kňažko, Beňo, Hatina, Gajdoš, Hudík – Michal Mrázik, Sojka, M. Chromiak – J. Haščák, Turanský, Čajkovič – Jendek, Eliaš, M. Volko – A. Kormúth, Škultéty, Valigura

Semifinále:
Rusko – Švédsko 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Kanada - USA 6:5 po predĺžení (2:3, 1:0, 2:2 - 1:0)

Ďalší sobotňajší program: 23:00 SELČ Rusko - USA (zápas o 3. miesto), 3:00 SELČ Švédsko - Kanada (finále)

Viac o téme: Slovensko Česko Hlinka Gretzky Cup